TĚLESNÁ KONDICE

 

Obecně řečeno, lze trénink zaměřený na dosažení požadované tělesné kondice rozdělit do tří fází. První spočívá v pomalé práci zaměřené na zesílení a přípravu pro následující, skutečnou práci. Druhá zahrnuje dosažení nezbytné fyzické kondice pro většinu každodenní jezdecké činnosti. A třetí s sebou nese jemné doladění vrcholného fyzického stavu, který vyžadují takové činnosti jako pravidelné honební jízdy, parkúr, military nebo dostihy.

 

PRVNÍ FÁZE

Období pomalé práce je velmi důležité a nikdy bychom ho neměli uspěchat. Vyzkoušený a ověřený způsob dosažení dobré fyzické kondice a zamezení vzniku namožení a výronu je výcvikový systém. Jestliže kůň po určité přestávce poprvé pracuje, ml by nejprve chodit pouze v kroku. Tři čtvrtě hodiny denně zcela postačí koni, který byl delší dobu volně ve výběhu. Postupně, během dvou tří týdnů (raději déle, jestliže bude kůň provádět těžkou a rychlou práci), dobu prodlužujeme na hodinu a půl až dvě.

Ačkoliv to jde pomalu, kůň by se neměl vracet ke svým starým způsobům. Měl by chodit kupředu, rovně a v dobrém rytmu, aby se svaly začaly budovat na správných místech. Výcvik by měl být nejrozmanitější, aby udržoval koně v bdělosti a zájmu, a mě by obsahovat každý týden jeden volný den, aby si mohl kůň odpočinout.

Klusat můžeme začít ve třetím čtvrtém týdnu. Kůň by měl nejprve asi půl hodiny chodit, než začne klusat. Tak se svaly zahřejí. Výcvik by měl skončit rovněž v kroku, aby naopak vychladl. Klus by měl být kontrolovaný a rytmický a zpočátku by neměl trvat dlouho a být střídán dlouhými krokovými přestávkami. Postupem doby jak se kůň cítí silnější, může být doba klusu prodlužována. Chod musí být vždy ovládaný : klusání na silnici (nebo jiném tvrdém povrchu) způsobuje otřesy nohou a může vést k poranění. Klusání do vrchu je lepší než po rovině, neboť snižuje zatížení předních nohou. V klusu by měl jezdec pravidelně měnit nohu při vysedání a při klusu do vrchu udržovat váhu vepředu.

Ve čtvrtém týdnu lze zapojit kratší fáze práce na rovině. Neměly by přesáhnout dvacet minut a cval bychom měli omezit na minimum. Abychom koně podnítili k odpočinku a pokračování procesu budování kondice, měli bychom ho pak vzít na projížďku.

V pátém týdnu bychom měli přidat trochu práce v kopcovitém terénu, která představuje nejlepší způsob budování svalstva. I nadále pokračujeme v projížďkách a práci na rovině.

V šestém týdnu by měl být kůň připraven pro cval, ale neměli bychom mu ještě dovolit rychlý galop. Stejně jako u klusu je cval do vrchu účinnější.

 

DRUHÁ FÁZE

Jestliže jsme dokončili první fázi budování fyzické kondice, je kůň v takovém stavu, že může začít skutečnou práci. Postupně přidáváme práce na rovině, zahrnující doplňková cvičení, jako jsou vlnovky nebo kruhy. Výcvikové vložky nejprve ponecháváme krátké, ale postupně prodlužujeme, jak se kůň dostává do stále lepší formy. Gymnastická skákání přes kříže a v obloucích pomohou zlepšit celkový fyzický stav koně.

 

TŘETÍ FÁZE

Typ fyzické kondice, požadovaný od určitého koně, je vždy dán typem práce, kterou po něm požadujeme. Například parkurový kůň potřebuje svalovou sílu, aby mohl skákat přes vysoké překážky, ale nikdy nemusí delší dobu rychle cválat. Na druhé straně pro závody military kůň potřebuje vytrvalost a odolnost, aby se mohl vyrovnat s požadavky, které na něj tento druh závodů klade.

Příprava koně na ta sportovní odvětví, která vyžadují rychlost a vytrvalost, zahrnuje delší trasy překonávané cvalem. Val musíme zapojovat postupně a vždy na vhodném povrchu, abychom zamezili vzniku zranění. Nejprve začínáme kratšími úseky. Později dlouhý vytrvalý cval nám pomůže dosáhnout u koně vysokého stupně fyzické kondice. Jen zřídkakdy je zapotřebí skutečně rychlý galop, například u vylaďování formy dostihových koní nebo koní pro military. Musíme si pamatovat, že čím je chod rychlejší, tím e větší nebezpečí úrazu.

I když se kůň blíží vrcholné fyzické kondici, kterou po něm požadujeme, měli bychom mu pravidelně dopřát odpočinek, nemá-li zatrpknout, například projížďkami krajinou či volným pobíháním ve výběhu. Během odpočinkového dne po namáhavém výcviku kůň jistě nepohrdne, když ho vyvedete na pastvu.