ZBARVENÍ A ZNAKY

Zbarvení srsti jednotlivých plemen ovlivňuje dědičná genová výbava. Tyto geny mají párovou strukturu známou jako chromozómy, dnešní kůň jich má 64, z nichž polovina se dědí po otci a druhá po matce. Některé geny jsou dominantní, jiné recesívní. Například ryzák je recesívní všem ostatním barvám, hnědák naopak dominantní černé a bělouš dominantní ryzé a černé. Dominantní bílé geny mohou způsobit, že se kůň narodí s tmavou srstí, která se postupně, jak roste, mění na bílou. To je zvláště patrné u lipicánů, jejichž hříbata se rodí až na vzácné výjimky tmavá a postupně s věkem získají svou typickou světlou barvu. Albíni se objevují tam, kde je vrozený nedostatek barevného pigmentu. Jejich srst je bílá, kůže růžová a oči často modré.

Kůň se odlišuje nejvíce zabarvením srsti a dalšími rozlišujícími znaky, například bílými znaky nebo barvou hřívy a ocasu.

Něktří koně mají více než jednu zřetelně definovanou barvu. Strakatí koně jako piebaldi  nebo skewbaldi (známí v Americe jako pinto nebo tobiano) mají nepravidelné skvrny dvou různých barev, zatímco grošáci se vyznačují poměrně pravidelnými drobnými skvrnami odlišné barvy na jednobarevném podkladu. Hnědáci mají vždy černé nohy, hřívu a ocas.

Koňské oči jsou normálně tmavé, ačkoliv se objevují i modré.

 

ZNAKY NA HLAVĚ : Sem patří : hvězda, nosní pruh a přerušovaný nosní pruh, lucerna, šňupka a mléčná huba.

ZNAKY NA NOHÁCH : Pro účely identifikace se detailně popisují i znaky na nohách pomocí anatomických bodů, například holeň, nad spěnkový kloub, do 1/2 spěnky bílá atd..

Často se používají i další dvě méně specifická označení : ponožka (bílé zbarvení od korunky po karpus) a podkolenka (bílé zbarvení od korunky až nad karpus nebo hlezno).

 

ZBARVENÍ KOPYT : Rohovina kopyta může mít nejrůznější zbarvení od modré nebo černé po bílou a může být pruhovaná.

 

 

ZBARVENÍ SRSTI :

 

BĚLOUŠ : Rovnoměrně směs bílých a černých chlupů. Srst se pohybuje od světlé po železitou (velmi tmavou). Kůže je černá.

PSTRUŽÁK : Hnědé skvrnky v podobě teček na jinak šedém podkladu.

GROŠÁK : Tmavošedé chlupy vytvářejí na šedém podkladě zřetelné kroužky.

HNĚDÁK : Rezavá srst s černou hřívou, ocasem a nohama. Barva srsti se pohybuje od rezavé po hnědou nebo nažloutlou.

VRANÍK : Zcela černý pigment všude kromě možných bílých znaků.

RYZÁK : Různé odstíny zlaté od světlé až po červenozlatou. Hříva a ocas mohou mít světlejší nebo tmavší odstín.

TMAVÝ RYZÁK : Nejtmavší z povolených odstínů ryzé barvy.

ZLATÝ RYZÁK : Světle rezavý ryzák.

TMAVÝ HNĚDÁK : Směs černých a hnědých chlupů s černou hřívou, nohama a ohonem. Velmi tmavý hnědák se může zdát až černý.

MOUREK : Černá nebo hnědá srst se značným podílem bílých chlupů.

ČERVENÝ BĚLOUŠ : Rezavá srst promísená s bílými chlupy, které zesvětlují její odstín.

MODRÝ BĚLOUŠ : Černá nebo hnědá barva srsti promísená s bílými chlupy, které jí dodávají modravý nádech.

PLAVÁK : Světle písková srst s černou hřívou, ohonem, nohama a často i zádovým pruhem, procházejícím od krku až k ocasu, a někdy i zebrováním na kohoutku a nohách - pozůstatky primitivní podoby maskování. Barva se pohybuje od žluté po myšovou v závislosti na rozložení pigmentu. Kůže je černá.

PALOMINO NEBOLI IZABELA : Zlatá srst s bílou hřívou a ohonem.

STRAKÁČ : Drobné, více či méně kruhovité skvrny, srsti barvy odlišné od hlavní tělové barvy a rozložené na různých částech těla.

STRAKÁČ PIEBALD : Velké nepravidelné černo-bílé skvrny.

STRAKÁČ SKEWBALD : Velké nepravidelné skvrny ostatních barev kromě černé.

CREMELLO : Krémově zbarvená srst s nepigmentovanou kůží.

BÍLÉ ZNAKY : Bílé znaky na hlavě a nohách a občas i na těle jsou cennými identifikačními známkami odlišujícími jednoho koně od druhého, a proto jsou detailně popsány ve veterinárních a registračních dokumentech.

TYGR : Hnědé nebo šedé žíhání, popřípadě skvrny tmavších barev.

 

 

Hnědý kůň na louce 800x600

 

 

Bělouš z profilu 800x600

 

 

Islandský kůň 800x600