HANNOVERSKÝ KŮŇ

 

Chov tohoto německého teplokrevníka byl založen roku 1735 v hřebčinci v Celle Jiřím II., kurfiřtem hannoverským a králem anglickým. Jeho cílem bylo zajistit místním obyvatelům služby kvalitních hřebců za nominální ceny. Základem se stal holštýnský kůň převážně andaluské a neapolské krve. Díky pozdějšímu dovozu anglických koní včetně plnokrevníků se hannoverán začal postupně vylepšovat s cílem vytvořit dobrého všestranného koně, který by byl vhodný pro práci na poli, ale i pod sedlo a do kočáru.

Jako tolik dalších chovatelských podniků byl i vývoj hannoverského koně v Celle negativně ovlivněn válkami. Na konci osmnáctého století vlastnil hřebčín více než 100 hřebců, ale v roce 1816, po skončení napoleonských válek, zůstalo necelých třicet. Aby se nahradily tyto ztráty, byla dovezena řada zahraničních hřebců, především plnokrevných. To však způsobilo, že kůň se postupně stal příliš lehkým pro práci v zemědělství, a proto byl tento vliv zredukován.

Po druhé světové válce bylo nutno hannoverského koně přizpůsobit novému způsobu života, mělo-li plemeno přežít. Opět byl přikřížen plnokrevník spolu s trakénem a byl vyšlechtěn teplokrevník vhodný pro trh s koňmi určenými pro volný čas.

Dnešní hannoverský kůň je lehčí a ušlechtilejší než jeho předkové a je znám svou dobrou a spolehlivou povahou. Stejně jako ostatní němečtí teplokrevníci získá licenci pouze tehdy, jestliže projde povinnou veterinární prohlídkou a po získání licence musí projít výkonnostními zkouškami. Hannoverský kůň patří mezi světově nejvyhledávanější sportovní plemena a jeho síla a atletická stavba těla ho předurčují především pro drezuru a skokové soutěže.

 

 

POPIS PLEMENE 

Výška : 160 – 168 cm

Barva : Všechny základní barvy.

Stavba těla : Středně velká hlava, čistý tvar a výraz, velké živé oči a volné lícní kosti; dlouhý ušlechtilý krk; velké šikmé plece s výrazným kohoutkem; silné hluboké tělo; osvalená záď s dobře nasazeným ocasem; svalnaté nohy s velkými výraznými klouby a dobře formovanými tvrdými kopyty.

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Řada hannoverských koní se proslavila v parkúrovém skákání. Patří k nim především Dollar Girl (v roce 1995 vítězka světového poháru s Nickem Skeltonem), Top Gun (člen zlatého olympijského mužstva z roku 1992 s Janem Topsem), Walzerkönig (člen vítězného olympijského družstva z roku 1988 s Frankem Sloothaakem), Deister (třikrát evropský šampión s Paulem Schockemöhlem), Tigre (zlatý medailista v roce 1978 s Carolinou Bradleyovou), Simona (světová šampiónka z roku 1974 s Hartwigou Steenkenovou) a Ferdi (člen vítězného družstva na olympiádě v roce 1960 s bratrem Paula Schockemöhleho, Alwinem v sedle).