ORLOVSKÝ KLUSÁK

 

Orlovský kůň spolu se standardbredem (americkým klusákem) a francouzským klusákem patří k nejlepším světovým plemenům klusáckých koní. Pravdou je, že před vznikem standardbreda byl pravděpodobně nejznámějším klusákem. Ačkoliv orlovský kůň je dnes mimo svou domovinu méně znám než zbývající dva členové triumvirátu, nicméně hraje důležitou roli v ruských vozatajských soutěžích i při vylepšování ostatních ruských plemen.

Orlovský kůň dostal své jméno po hraběti Alexandru Orlovovi (1737 – 1809), zakladateli orlovského hřebčína poblíž Moskvy. Hrabě dovezl z Řecka bílého arabského hřebce jménem Smetanka. Navzdory jeho krátké kariéře plemeníka se výrazně podepsal na vývoji tohoto oblíbeného plemene. Smetankův syn, bělouš Polkan z dánské klisny, se narodil v roce 1784 a zplodil Barse I., hřebce zakladatele orlovského klusáka.

Plemeno bylo vyšlechtěno knížetem Orlovem a vedoucím jeho chovu V. I. Šiškinem v tehdy nově založeném hřebčíně v Chrenovu ve voroněžské gubernii, kam byl v roce 1788 přemístěn chov z moskevského hřebčince. Bars I. kryl klisny arabské, holandské a dánské, stejně jako polokrevné, dovezené z Anglie. Požadovaný typ se upevnil příbuzenskou plemenitbou Barse I. a jeho synů. Na počátku devatenáctého století se plemeno dále vylepšilo díky systematickému tréninku a dostihům klusáků pořádaným na domácí půdě.

 a křížili je s orlovem. Výsledný polokrevník, později nazvaný ruský klusák, byl rychlejší než orlovský. Dovoz standardbreda skončil na počátku první světové války, ale v nedávné době doprava opět přispěla k zachování rychlosti ruského klusáka.

 

 

POPIS PLEMENE 

Výška : Hřebci 162,5 cm. Klisny 155,5 cm.

Barva : Převážně bělouši. Běžně i hnědáci a vraníci. Ryzáci jsou vzácní.

Stavba těla : Malá, poněkud hrubá hlava; dlouhý, často labutí, vysoko nasazený krk; dlouhý rovný hřbet se svalnatými bedry a širokým silným křížem; jemné do čtverce posazené nohy s minimální délkou pod karpem 20 cm.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Kníže Alexej Orlov, zakladatel plemene, byl voják známý svou odvahou a neohrožeností. V roce 1762 sehrál úlohu v atentátu na Petra III. Starší bratr knížete, Grigorij, který se vyznamenal během sedmileté války, upoutal pozornost Petrovy manželky, která se brzy stala císařovnou Kateřinou II. Přestože jí dopomohl na trůn, byl brzy vytlačen z její přízně Grigorijovým spoluspiklencem, přitažlivým knížetem Potěmkinem. Alexej se proslavil tím, že vyrazil knížeti Potěmkinovi oko a nakonec se odvrátil od dvorních afér k chovu koní.