KRMENÍ

 

Chcete-li vypracovat vhodné krmné dávky pro vašeho koně, musíte vzít v úvahu jeho velikost, věk, typ a množství a charakter práce, kterou provádí. Krmení je věda i umění. Věda nám řekne mnohé o zásadách krmení a nutričních hodnotách různých krmiv, ale každý kůň je jiný a konečným důkazem správnosti krmení je jeho vzhled a výkon. Můžete se naučit odhadnout správný, zdravý stav koně určitého plemene, věku, velikosti a konstituce, provádějícího určitý druh práce studiem podobných koní, kteří se používají k podobným účelům (třeba ve vaší jezdecké škole nebo místních dostihových stájích).

Poměr objemového krmiva a koncentrátů se liší podle podstaty a množství práce, které po koni požadujeme. Lehce pracující kůň nepotřebuje velké množství energeticky bohatého krmiva (to by pouze způsobilo „divokou“ jízdu). Na druhé straně koně jako huntýři nebo určení pro vytrvalostní ježdění potřebují více energetického krmiva a méně objemového. Pro koně v lehké práci (který asi šest hodin týdně provádí výcvik a lehkou práci) a pro většinu ponyů by poměr měl tvořit 30 % koncentrovaného a 70 % objemového krmiva. Pro středně zatíženého koně (který asi 10 hodin týdně pracuje, včetně dvou hodin výcviku denně, drezúry, parkúru a jízdy v terénu) je vhodný poměr 50 % koncentrovaného a 50 % objemového krmiva. Pro těžce pracujícího koně (více než 10 hodin týdně nebo rychlá práce jako honební, vytrvalostní ježdění nebo military) by poměr měl tvořit 70 % koncentrovaného a zbytek objemového krmiva. Existují sice obecná pravidla, ale každý kůň je jiný, ale ať je jeho práce jakákoliv, neměl by nikdy dostávat méně než 25 % objemového krmiva z celkového množství.

Koně a ponyové žijící i v zimě volně potřebují stejné množství krmiva jako ustájení koně, aby si udrželi dobré zdraví a kondici během nepříznivého počasí. Během jara a léta (je-li počasí teplé) by kvalitní pastva měla zajistit dostatečnou výživu pro ponye a chladnokrevné koně vykonávající maximálně hodinu dvě lehké práce denně, i když nejlepší způsob kontroly je pravidelně prováděné vážení. V zimě pastva zajišťuje pouhé udržení daného stavu. Za velmi chladného počasí neposkytne ani to, a nemá-li kůň ztratit na váze je nutné přidávat doplňkové krmení.

 

Zde uvádíme orientační pravidla pro výpočet celkové spotřeby krmiva podle výšky (nesmíme však zapomínat, že tato pravidla jsou jen přibližná, neboť koně se liší svou konstitucí a drobnější koně budou potřebovat méně krmiva než těžší, a vykonávají stejnou práci).

 

Výška                                                 Denní spotřeba krmiva

Pod 123 cm                                        6,3 – 7,2 kg

123 – 132 cm                                     7,2 – 8 kg

132 – 142 cm                                     9 – 10 kg

142 – 152 cm                                     10 – 11 kg

152 – 163 cm                                     11 – 12 kg

Nad 163 cm                                       12 – 12,5 kg

 

Pro zpestření dávky můžeme použít jako vodítko váhu koně (kůň potřebuje denně dávku o váze rovnající se 2 – 2,5 % své váhy). Váhu nejlépe zjistíte na mostní váze. Nemáte-li ji k dispozici, můžete jeho váhu odhadnout podle následujícího vzorce :

 

OBVOD BŘICHA (na druhou) x DÉLKA (v palcích) /300 = VÁHA V LIBRÁCH

 

Obvod břicha měříme kolem nejširšího místa v okamžiku, kdy kůň vydechne; délku měříme od ramenního hrbolu po sedací hrbol.

 

 

 

ZLATÁ PRAVIDLA KRMENÍ

 

  • Krmte způsobem, který je koni přirozený, tedy v menších dávkách a často, neboť kůň má v poměru ke své velikosti malý žaludek.
  • Rozdělte množství koncentrovaného krmiva (většinou smíchaného s plevami nebo jim podobným krmivem) do tří čtyř dávek za den – nikdy nedávejte najednou více než 1,8 kg koncentrovaného krmiva.
  • Krmte každý den ve stejnou dobu.
  • Žlaby pravidelně čistěte čistou vodou.
  • Nikdy nenechávejte neskrmenou potravu ve žlabu; jestliže váš kůň pravidelně nesežere běžnou dávku, je něco v nepořádku s ním nebo s krmivem.
  • Nikdy nekrmte přímo před ježděním a ponechte mu asi dvě hodiny na trávení.
  • Nikdy náhle neměňte krmivo – nové druhy zavádějte postupně v průběhu minimálně jednoho týdne.
  • Seno dávejte po koncentrovaném krmivu a největší podíl na noc.
  • Nikdy nenechávejte koně déle než 8 hodin bez potravy.
  • Kůň musí mít neustále k dispozici čistou čerstvou vodu.
  • Pravidelně kontrolujte zuby a ostré okraje zabrušujte, aby mohl účinně žvýkat potravu.
  • Pravidelně odčervujte.
  • Krmivo uchovávejte v čistých, suchých, proti hlodavcům odolných nádobách a seno v krytých prostorech, chráněné zdola před vlhkostí.
  • Krmivo by mělo být různorodé (můžete přidávat jablka nebo podélně pokrájené mrkve, aby se zabránilo udušení), zvláště není-li kůň dobrý jedlík.