HOSPODAŘENÍ S TRAVNÍM POROSTEM

 

Jestliže je tráva ve výběhu neustále vystavena intenzivní metodě spásání a nepřetržitému opotřebení koňskými kopyty, musíme o ni pečovat. Nekvalitní pastvina rychle dostane „koňskou nemoc“ – holé plochy střídající se s ostrůvky rušivého nestravitelného plevele, jako jsou kopřivy, šťovík a bodláčí – a bez kvalitního drnu se také v mokrém počasí rychle rozdupe. I kvalitní pastvina se zničí, jestliže jí nebudeme věnovat potřebnou pozornost.

Ideální pastvina je ta, která byla oseta druhy vybranými a namíchanými s ohledem na její obyvatele. Dobrá základní směs by měla obsahovat 50 % jílku ozimého, 25 % kostřavy a 25 % směsi obsahující poháňku, luční trávu a trochu divokého bílého jetele. Jestliže chcete ve výběhu sušit seno, měli byste přidat i trochu bojínku lučního.

Jílek roste dobře ve většině podmínek, ačkoliv na chudých lehkých půdách po několika letech bez hnojení uhyne.

Do směsi bychom měli přidat dva druhy této trávy. Kostřava je zvláště užitečná v namáhaných podmínkách (zvláště na sportovních plochách) a opět bychom měli použít dva druhy. Luční tráva s hladkým stonkem poroste i v suchých, písčitých půdách, zatímco druh s hrubým stonkem, který je pro koně velmi chutný, prosperuje ve vlhkých bohatých půdách. Jeho hustý nízký vzrůst brání průniku plevele a jedovatých rostlin. Jetel je důležitý z toho důvodu, že jeho kořenové hlízky obsahují bakterie, které produkují dusík. Jeho přidání do směsi pomůže snížit potřebu hnojení. Je lepší použít divoký druh než vyšlechtěný, který se chová agresivně a může pokrýt celý výběh.

I se správnou základní směsí trav se bude množství a kvalita pastviny lišit v závislosti na řadě faktorů. K nim patří typ půdy, dešťové srážky, vítr a zeměpisná délka. Měli bychom nechat provést rozbor půdy, zda je vhodná pro pěstování trávy. Například, jestliže je kyselá, budeme muset přidat vápno (pak musíme počkat, dokud se vápno nespláchne deštěm, než koně vypustíme).

Nejlepší pastviny vzniknou na dobře odvodněné půdě. Podpovrchová drenáž je sice velmi drahá, ale někdy je nezbytná tam, kde je půda špatně odvodňována, takže je nejen neproduktivní, ale také se koňskými kopyty brzy znehodnotí. Tam, kde drenáž existuje, je důležité ji udržovat. Pravidelně kontrolujeme strouhy a odstraňujeme ucpávky, které brání ve volném průtoku vody (nezapomínejte, že ucpané strouhy na sousedních pozemcích mohou bránit volnému průtoku vody ve vašem výběhu). Zkontrolujte všechny trubky vedoucí z kanálků a do nich a podle potřeby závadu opravte.

V ideálním případě by koňský trus měl být odstraňován co nejčastěji, aby se zabránilo množení parazitů. Kde není odstraňování možné, například na velkých rozlohách, trus bychom měli pravidelně shrabat bránami. To se provádí za teplého suchého počasí (během něhož se trus rozpadne a larvy zahynou). Další metodou odčervování je pasení dobytka spolu s koňmi nebo střídavě. Larvy se ničí v zažívacím traktu dobytka. Dobytek a ovce rovněž pomohou udržet výběh úhlednější, neboť spásají i hrubší rostliny. Ovce ničí rozmoklý terén méně než dobytek.

Vláčení na jaře pomůže odstranit uhynulé rostliny a uvolnit místo novým, a vláčit bychom měli také vždy před hnojením. Válcování pomůže půdu zpevnit a vyhladit rozdupanou zem. Postřiky proti plevelům bychom měli aplikovat co nejdříve na jaře, jakmile se objeví první výhonky. Odolný plevel musíme vykopat a spálit dříve, než se vysemení.

Pastviny si potřebují periodicky odpočinout. Jestliže nemáme jinou plochu, kam byste koně vypustili, rozdělte výběh na dvě nebo více částí. Jednu část nechte odpočívat, koně vypusťte do druhé, a je-li to možné, na třetí nechte pást dobytek nebo ovce.