SKVRNITÝ PONY

 

Skvrnití ponyové existují v Británii, především Walesu a West Country, již mnoho staletí. Říká se, že skvrnité koně sem přivezli již Římané a že mezi předky dnešních skvrnitých ponyů patřili a dovezení španělští koně. Vznik chovné společnosti tohoto plemene je však daleko pozdější. Britský registr skvrnitých koní a ponyů byl zřízen v roce 1947 a v roce 1976 se společnost rozdělila. Ponyové do výšky 144 cm přešli pod záštitu British Spotted Pony Society a větší koně vstoupili do registru britských koní appaloosa.

Aby se mohli ponyové kvalifikovat pro registraci, musejí mít následující znaky : bělmo kolem očí; mramorovanou kůži – tato napůl tmavá, napůl růžová barva je nejvíce patrná kolem genitálií, pysku, huby, očí a uvnitř uší, a pruhovaná kopyta. Jestliže ponyové mají jednolitou barvu, ale byli uznaní původem jako skvrnití, jsou způsobilí vstoupit do zvláštního registru, ale musejí prokázat určitou vlastnost typu. Strakáči piebaldi a skewbaldi ani jejich potomci, nejsou způsobilí.

Skvrnití ponyové mohou být drobní, jezdeckého typu nebo typu koba, ale musejí mít skutečný ponyovský charakter, kostru, osvalení a aktivní chody. Jsou to dobří všestranní ponyové pod sedlem i v zápřeži a neustále vzrůstá zájem o jezdecké a kočárové přehlídkové disciplíny. Britští skvrnití ponyové byli vyváženi do Austrálie, Severní Ameriky a několika evropských zemí včetně Francie, Německa a Holandska. Zámořská poptávka vedla k tomu, že bylo vyvezeno tolik kvalitních klisen a hřebců, že chovatelská společnost zavedla chovná a výkonnostní ocenění. Chtěla tím přimět chovatele k tomu, aby ponechávali více kvalitních koní na domácí půdě.

 

 

POPIS TYPU

 

Výška : Nepřesahuje 144 cm.

Barva : Leopard (skvrny libovolné barvy na bílém nebo světlém podkladě); řídce skvrnitý leopard (bílý základ s řídkými skvrnami); snowflake (bílé tečky na tmavém podkladě); blanket (bílá plocha na bocích a zádi) se skvrnami nebo bez nich (na podkladě jakékoliv barvy).

Stavba těla : Kvalitní ponyovská hlava s velkýma odvážnýma očima, posazenýma daleko od sebe; malé, úhledné vhodně nasazené uši, výrazné otevřené nozdry a čisté hrdlo; dostatečně dlouhý krk, u klisen štíhlejší, u hřebců sklon k hřebeni (těžší krk povolen u kobů); dobré, silné šikmé plece, dobře uvolněné s výrazným kohoutkem; silné svalnaté tělo s hlubokým hrudníkem a vyklenutými žebry; dlouhá, silná osvalená záď s dobře nasazeným ocasem (mírně jemnější záď u jezdeckého typu); kvalitní končetiny s dlouhými silnými předloktími, dobře vyvinutými karpálními klouby, šikmými bérci, krátkými hlezny; dobře utvářená kopyta s hustou rohovinou.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Jako u všech barevných typů je chov skvrnitých koní otázkou genetiky. Někteří ponyové, kteří mají skvrnitou srst v mládí, ji postupem času ztrácejí. Tato ztráta barvy je způsobena dominantními bílými geny. Výrazné skvrny, které vystupují nad ostatní, mizí jen zřídkakdy. Barvu srsti hříběte nelze brát jako vodítko pro zbarvení dospělého koně, neboť barva se často mění s první výměnou srsti.