VETERINÁRNÍ PROHLÍDKA

 

Je-li to možné, měli byste být při tom, když váš veterinář provádí prohlídku koně, kterého si chcete koupit, aby s vámi mohl o koni hovořit.

Prohlídka začíná celkovým vizuálním zhodnocením. Veterinář dovede leccos odhadnout z celkového vzezření koně : jeho postoj může svědčit o zchromnutí, stav boxu může naznačovat problémy s chováním, jako je chození v boxu (kůň chodí neustále kolem boxu), za předpokladu, že majitel nepřestěhoval koně do jiného boxu, aby tyto důkazy zakryl. Držení těla může vypovídat o problémech s rovnováhou nebo zrakem; to, jak reaguje v kontaktu s člověkem, naopak zase o jeho temperamentu.

Zvěrolékař zjistí celkový zdravotní stav koně, výtoky z nosu nebo očí, stav kůže; rovněž přítomnost lézí nebo záněty šlach či kloubů. Rovněž zkontroluje oči a srdce.

Jakmile je kůň vyveden ze stáje, postaví se na rovný terén a veterinář provede detailní zhodnocení stavby těla. Pak následuje manuální prohlídka celého koně : hlavy, včetně huby a zubů, krku, žeber, hrudní kosti, hřbetu, břicha a nohou. Když byl kůň prohlédnut v klidu, projde se a zakluše směrem od veterináře a zpět k němu, což mu umožní nalézt vady chodů. Další testy, které mohou odhalit zdravotní problémy, spočívají v otáčení koně na malém kruhu, couvání a lonžování v klusu na tvrdém rovném povrchu.

Dále mohou být provedeny ještě zkoušky ohebnosti končetin, zvláště je-li podezření na kulhání. Nicméně názory na tyto zkoušky se liší, neboť ve skutečnosti mohou chromost způsobit, jsou-li prováděny. Chceme-li zkontrolovat činnost srdce a plic, koně nasedláme, zahřejeme v kroku, pak naklušeme, nacváláme a pobídneme k trysku. Veterinář si všímá, zda se kůň neprohýbá při sedlání a při nasedání jezdce. Někteří koně to dělají ze zvyku, u jiných to může být znakem problémů se hřbetem. Po zátěži si veterinář poslechne plíce, zda nevykazují známky abnormálního dýchání, a srdce, zda pracuje pravidelně. Když kůň vychladne, nechá se půl hodiny stát a pak se nechá na lonži zaklusat. Jestliže trpí svalovými a artritickými problémy, které mohou zmizet, je-li kůň zahřátý, objeví se po klidové přestávce. Znaky starého onemocnění se také mohou projevit po rychlém cvičení. Může se provést i další prohlídka plic a srdce. Zvěrolékař pak vyplní zdravotní dokumentaci.

Dokumentace obsahuje detailní identifikaci koně, veterinářovi zprávu a jeho názor na vhodnost k prodeji s ohledem na použití, k němuž je určen. Je důležité si zapamatovat, že dokumentace není zárukou, ale názorem kvalifikované osoby. Dokumentace znamená, že kůň netrpěl v okamžiku prohlídky určitými nemocemi. Neznamená, a ani nemůže znamenat, že kůň je a bude naprosto zdráv – zvěrolékaři jistě nejsou jasnovidci. Stejně tak dokumentace nezaručuje, že kůň nemá takzvané stájové zlozvyky, jako je klkání nebo hodinaření. Chcete-li písemnou záruku, že kůň tyto nedostatky nemá, musíte o ni požádat majitele.

 

 

NĚCO NAVÍC

 

Dále je možno provést ještě dodatečné, nepovinné zkoušky. Krevní testy mohou objevit přítomnost léků proti zánětům určených na zakrytí kulhání. Rentgen může být použit tam, kde je podezření na nějaké onemocnění končetin (například zánět člunkové kosti). Klisny mohou být podrobeny rektálnímu vyšetření, je-li to požadováno.