ZKOUŠENÍ KONĚ

 

Když se dozvíte o koni, který by vám vyhovoval, nejprve se na něj jděte podívat a vyzkoušet si ho. Vždy si s sebou vezměte někoho zkušenějšího, jednak aby vám poradil, a rovněž aby byl svědkem celého prodeje. Jestliže nikoho takového nemáte, vyplatí se vám zaplatit si odborníka, který vám tuto službu poskytne.

Vysvětlete prodávajícímu, k čemu přesně koně potřebujete, a položte mu konkrétní otázky : je-li kůň hodný v boxu, při stříhání, kování, chytání, při jízdě po silnici atd. Požádejte, aby koně vyvedl, a pozorně sledujte, jak se chová při snímání pokrývky a při uzdění. Všimněte si, jaké udidlo majitel používá. Nahlédněte do stáje a všímejte si, zda na dveřích nejsou stopy po kopání nebo ohryzávání. Může se stát, že to není původní box tohoto koně, ale jestliže je, takovéto znaky mohou svědčit o problémech s chováním. Venku si nechte koně postavit do klidu, prohlédněte si ho z obou stran a posuďte jeho stavbu těla ještě dříve, než ho necháte jít nebo klusat. Ujistěte se, že kůň kluše na volných otěžích od vás i směrem k vám (držení koně nakrátko může zakrýt některé defekty).

Dříve než se na něm projedete, požádejte majitele, aby vám ho předvedl ve všech chodech, abyste viděli, jak se kůň chová se známým jezdcem. Pak požádejte svého poradce, aby učinil totéž. Jestliže se majiteli nepodaří provést s koněm některé úkony, například nacválat na určitou nohu ve cvalu, může to svědčit o problému, a váš poradce (který by si toho měl všimnout, jestliže vám to unikne) by tomu měl přijít na kloub). Nakonec se projeďte na koni sami. Cítíte se na něm dobře : není příliš velký, příliš široký, příliš úzký? Má dobrou stavbu krku? Vyzkoušejte všechny chody, podle potřeby ho nechte skočit, vezměte ho na silnici, abyste zjistili, zda je klidný v silničním provozu a snažte se udělat si o něm názor.

Není jednoduché v poměrně krátkém čase zhodnotit, zda je to skutečně kůň, kterého chcete dlouhodobě vlastnit, takže je-li to možné, pokuste se ho získat domů na zkoušku, řekněme na týden. To vám umožní poznat jeho charakter, projet se na něm v přirozenějších podmínkách a poznat jeho chování : umí se chovat ve stáji, ve společnosti jiných koní, odloučí se ochotně od ostatních koní, je klidný ve společnosti psů a v dopravě (nejen automobilů) atd. Nezávisle na tom, jak vám vyhovuje z hlediska ježdění, je důležité, aby se vám skutečně líbil.

Jestliže se vezmete koně na zkoušku, musí být ujednání odsouhlasené oběma stranami a v písemné formě – vy budete odpovídat za krmení, náklady na veterinární péči atd. a případné zanedbání.

Koně prodávaní na veřejných trzích jsou většinou opatřeni zárukou nebo zárukami. Záruka je vyjádření provedené před nebo během transakce – například kůň může mít „záruku na zdraví“. Koně od soukromých majitelů vždy záruky nemívají, a jestliže prodávajícího o ně požádáte a on odmítne, je důvod k pochybnostem (na druhé straně v dnešní době stále častějších soudních sporů prodávající může být jen velmi opatrný). Máte-li pochybnosti, poraďte se s odborníkem a podle potřeby i se soudním znalcem. Zákon zajišťuje určitou ochranu kupců koní, jako v případě ostatních forem prodeje a nákupu, velký rozdíl však je v tom, že kůň je živé zvíře, a proto daleko hůře předvídatelné než řekněme lednička, televizor nebo automobil.

Jestliže tedy naleznete koně svých snů a rozhodnete se ho koupit, požádejte svého veterináře (nikoliv veterináře majitele), aby ho odborně prohlédl.