VOLBA SPRÁVNÉHO KONĚ

 

Dříve než si koupíte koně, zodpovědně zhodnoťte své jezdecké schopnosti a nezapomínejte na to, že většina lidí má sklon své dovednosti přeceňovat. Talentovaní a zkušení jezdci dovedou získat maximum z téměř jakéhokoliv koně, i s problematickou povahou. Mohou cvičit a vychovávat mladé koně, zlepšovat špatně vychované a starší koně a zajistit, že dobře přiježděný kůň bude dokonale využit. Nováček, který právě zvládl základy jízdy na koni, by se do žádné z těchto věcí pouštět neměl a podle toho by si měl zvolit odpovídajícího koně. Tento nováček potřebuje správně přiježděného poslušného koně s mírnou povahou, takového, který se bude starat o svého jezdce. Tento ideální kůň se někdy nazývá „učitel“.

Pro většinu lidí je cena jedním z rozhodujících faktorů, a nákupní cena bude určována řadou faktorů : plemenem, velikostí a stavbou těla koně nebo ponyho; jeho věkem; jeho povahou a temperamentem; jeho schopnostmi (prověřenými nebo potenciálními) a úrovní jeho výcviku.

Obecně řečeno, nepřiježděný dvou – či tříletý kůň bude lacinější než čtyř – nebo pětiletý, který již má určité zkušenosti. Pak kůň postupně získává na ceně až do věku deseti let. Po dosažení této hranice jeho cena začíná klesat.

Kromě ceny bude volba koně nebo ponyho určována vaší velikostí a vahou; vašimi jezdeckými schopnostmi; možnostmi krmení a ustájení; množstvím času, které mu chcete věnovat, a použitím, pro něž je určen. Například nemá smysl utrácet ohromné částky za jankovitého plnokrevníka, jestliže jste nervní jezdec a jediné co chcete, je občas si vyjet na klidnou vyjížďku. Podobně čistokrevný arab vás asi nedonese na vrchol parkúrových soutěží. Co se týče velikosti, mnohé závisí na vaší konstituci – někdo s dlouhýma nohama se bude samozřejmě cítit na velkém koni lépe než někdo s krátkýma a naopak, a většinou je jednodušší jezdit na koni, jestliže na něj nejste ani příliš velcí, ani příliš malí. Rovněž je důležité uvážit temperament a povahu koně. Nervní jezdci potřebují klidného (nikoli líného) koně, nemají-li se při první příležitosti k smrti vyděsit a zanechat ježdění, zatímco odvážní jezdci budou schopni zvládnout a vychutnat si živějšího koně.

Pokud neplánujete nějakou činnost, která vyžaduje specifické plemeno – jako například zvláštní kategorie přehlídek – můžete si vybrat z velkého množství plemen a typů. Nikdy však nezapomínejte na účel, pro který si koně pořizujete : pro vytrvalostní ježdění budete potřebovat velmi vytrvalého koně, pro military kromě vytrvalosti i rychlost, pro drezúru vynikající pohybové schopnosti. Zatímco hřebci často vynikají v posledně jmenované disciplíně a jsou stále častěji vidět i v ostatních typech soutěží, vyžadují daleko zkušenější vedení než valaši a klisny a nejsou vhodní pro nováčky. Klisny mohou být hladovější a vyžadovat více pochopení než valaši (velmi často se však dobré sportovní klisny skutečně povedou). Během letních měsíců však mívají pravidelně říji, což může být někdy problém.

Jestliže máte dobré možnosti ustájení a krmení, můžete chovat jakýkoliv typ nebo plemeno zcela bez problémů. Nedostatek ustájení do značné míry určí, co si můžete a nemůžete koupit, zvláště žijete-li v oblasti, kde jsou zimy studené a vlhké nebo léta příliš horká. Původní britský pony klidně vydrží po celý rok venku, ovšem za předpokladu, že v zimě dostane podle potřeby dodatkové krmivo. Plnokrevník s tenkou kůží na druhé straně nevydrží bez přístřešku nebo stáje, a to alespoň v noci. Jestliže chcete udržet svého koně ve špičkové závodní kondici, budete zcela jistě potřebovat stáj.

Dále je zde otázka, kolik času můžete věnovat péči o koně. Jestliže máte zaměstnání na plný úvazek a jen omezený volný čas během pracovního týdne, zjednodušíte sobě i koni situaci tím, že bude žít venku, anebo může být během dne ve výběhu.

Jestliže neplánujete s koněm závodit na nejvyšší úrovni, pak věk nebude hrát tak rozhodující roli, ačkoliv samozřejmě čím je kůň starší, tím více práce vykonal a tím více je jeho tělo opotřebeno. Nicméně pro běžné ježdění se více hodí koně a ponyové na rozhraní první a druhé desítky jejich života. Naopak mladý kůň má řadu let k dobru a v případě prodeje za něj utržíte daleko více. Nicméně mladí koně se nehodí pro nováčky, kteří jim nejsou schopni dát odpovídající výcvik.