AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ KŮŇ

 

Koně nejsou původními obyvateli Austrálie, ale moderní honácký kůň je potomkem prvních dovezených koní, kteří se sem v malých skupinách přepravovali z Jižní Afriky ve druhé polovině osmnáctého století. Přesný původ těchto prvních koní není znám, ale měli v sobě pravděpodobně arabskou a berberskou krev. Po zavedení pravidelné dopravy mezi Evropou a Austrálií každá loď vezla na palubě také určité množství koní, takže australská populace koní se začala výrazně obohacovat.

Byli zde žádáni odolní koně, kteří by pomáhali osadníkům prozkoumávat jejich nový domov, a proto není divu, že k oblíbeným plemenům zde patřili plnokrevníci a arabové. Plnokrevníci také vyhovovali vzrůstajícímu zájmu osadníků o dostihy, sport, který rychle získal oblibu od prvních let devatenáctého století.

Kůň, který se takto vyvinul, byl odolný, všestranný, odvážný, dobré povahy, schopný pracovat v zápřeži i pod sedlem, orat, mýtit lesy a shánět dobytek a ovce. Až do roku 1971, kdy byl uznán název honácký kůň, se nazýval „Waler“ (po Novém Jižním Walesu). Tito koně byli známi svou odolností, odvahou a zdravím a byli vysoce ceněni jízdní armádou.

Dnešní honácký kůň je potomkem tohoto walera. Téměř jistě byl ovlivněn řadou jiných plemen kromě plnokrevníka a araba – quarterským koněm, nejrůznějšími poníky a těžkými plemeny, například clydesdaly a suffolskými punchi, kteří byli dováženi a občas i kříženi. Honácký kůň je však především kvalitní jezdecký kůň. Je stále žádán pro práci s dobytkem, v níž vyniká, ale můžeme ho vidět i na rodeích a hodí se pro všestranné jezdecké účely, včetně soutěžních sportů.

 

POPIS PLEMENE 

Výška : 152,5 – 165,5 cm

Barva : Jakákoliv základní barva.

Stavba těla : Je značně různorodá, ale nejlepší zástupci se podobají plnokrevníkovi se zvláště dobrými zdravými končetinami a kopyty.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Regal Realm je jedním z australských honáckých koní, který úspěšně soutěží na nejvyšší úrovni. V sedle s Lucindou Greenovou získal zlatou medaili v soutěži jednotlivců na mistrovství světa ve vytrvalostním ježdění v roce 1982, která pomohla získat Británii medaili v soutěži družstev. Následujícího roku byl semifinalistou evropského šampionátu a získal stříbrnou medaili v soutěži družstev. Na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984 získal další stříbrnou medaili v družstvech v jednotlivcích se umístil na šestém místě. O rok později byl členem vítězného britského družstva na mistrovství Evropy. Když odešel na odpočinek, vrátil se do svého rodiště.