CLEVELANDSKÝ HNĚDÁK

 

Hnědě zbarvení koně se chovali, především pro soumarské práce, na severovýchodě Anglie již od dob středověku. Byli oblíbeným dopravním prostředkem potulných kupců (chapman), odkud je i jejich další název, Chapman Horse. Tohoto koně si vzali za základ chovatelé sedmnáctého století a přidali k němu trochu krve andaluských a berberských hřebců. Tak vznikl ušlechtilý kočárový kůň, proslulý aktivním chodem a velkou vytrvalostí. Dali mu jméno clevelandský hnědák podle oblasti, kde se především choval. Jak se cesty zkvalitňovaly a vznikla potřeba rychlejších kočárů, byl přikřížen plnokrevník, většinou připouštěním polokrevných hřebců na clevelandské klisny. Tato lehčí, rychlejší verze clevelandského hnědáka dostala název yorkshirský kočárový kůň. Měla svou vlastní chovatelskou společnost, založenou v roce 1886, a svou plemennou knihu. Ale nástup motorizované dopravy znamenal obecně ústup kočárových koní, a yorkshirské plemeno nebylo výjimkou.

Jeho plemenná kniha byla ukončena v roce 1936, kdy plemeno v podstatě vyhynulo. Clevelandský hnědák naštěstí přežil, i když v malém počtu. Ve spojení s plnokrevníkem vytváří ušlechtilé vzpřímené těžké huntery a vynikající kočárové koně. Clevelandský hnědák má pravidelnou, rovnou a volnou akci (vysoká akce není pro toto plemeno charakteristická), pohybuje se volně v plecích a úsporně. Kromě toho, že je vynikajícím hunterem a kočárovým koněm, pro zkřížení s plnokrevníkem dává i prvotřídní parkúrové koně.

 

POPIS PLEMENE 

Výška : 163 – 168 cm, ačkoliv výška nevyřazuje jinak dobře stavěného koně.

Barva : Hnědáci s černýma nohama, hřívou a ocasem.

Stavba těla : Ušlechtilá hlava, ne příliš malá s velkýma, dobře posazenýma mírnýma očima a velkýma jemnýma ušima; dlouhý štíhlý krk; hluboké šikmé svalnaté plece; hluboké široké tělo se svalnatými bedry, silná záď a dobře nasazený ocas; suché nohy bez rousů se svalnatými předloktími, stehny a bérci, velkými klouby a hlezna se silnými šikmými spěnkami a dobrá zdravá kopyta.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Clevelandský hnědák za své přežití do značné míry vděčí královně Alžbětě II. Ta zakoupila mladého hřebce jménem Mulgrave Supreme, který měl být odeslán do Spojených států, nechala ho vyučit pod sedlo i do zápřeže a pak dala k dispozici chovatelům čistokrevných i polokrevných clevelandských hnědáků po celé Anglii. Tento nesmírně úspěšný počin zažehl nový zájem o toto prastaré plemeno. Princ Filip dále vylepšuje profil tohoto plemene tím, že se s ním dlouhá léta účastní vozatajských závodů na nejvyšší úrovni.