CLYDESDALESKÝ KŮŇ

 

Skotské plemeno těžkých koní, jak název napovídá, má svůj původ v oblasti hrabství Lanark, jímž protéká řeka Clyde. Dnešní clydesdale, který vznikl později než ostatní britská těžká plemena, se začal vyvíjet ve druhé polovině minulého století, kdy dovezení vlámští hřebci zlepšovali kvalitu domácího genového materiálu, pocházejícího ze soumarů místních farmářů. Před tím, na počátku minulého století, chovatel jménem Paterson z Lochlyoch začal produkovat koně, kteří podle všeho připomínali moderního clydesdala, samozřejmě co se barvy týče. Hřebec Glancer, po němž řada clydesdalů pochází, byl z klisny známé jako Lampitova Mary, jež byla pravděpodobně pokračovatelkou kmene Lochlyoch.

Při vývoji plemene bylo použito shirské krve a skutečně dva hlavní chovatelé clydesdala ve druhé polovině devatenáctého století, Lawrence Drew a David Riddell, věřili, že shirský a clydesdaleský kůň mají stejný původ a pravidelně je křížili.

V roce 1877 vznikla Clydesdale Horse Society a následujícího roku vyšla první plemenná kniha. V té době se již zájem o toto plemeno rozšířil i do ostatních zemí a clydesdalové byli vyváženi, často ve velkých počtech, do Severní Ameriky pro práci na rozsáhlých pšeničných polích, do Austrálie, Jižní Ameriky a Ruska. Byla to bezpochyby mírumilovná povaha spojená s elegancí a velkou silou, co získalo clydesdalovi oblibu u milovníků těžkých koní po celém světě. Plemenná společnost při popisu akce zdůrazňuje, že vnitřní část kopyta musí být viditelná pro každého, kdo kráčí vepředu. Clydesdale je výjimečně zdravý kůň a velký důraz byl vždy kladen na dobré nohy a kopyta.

 

POPIS PLEMENE 

Výška : Hřebci 174 – 183 cm. Klisny 165 – 174 cm.

Barva : Hnědáci, tmaví hnědáci nebo vraníci. Ryzáci jsou méně častí. Často s velkým podílem bílých znaků na hlavě a nohách, které se mohou rozšiřovat až na tělo, především v podobě plamenů na břiše.

Stavba těla : Masivní inteligentní hlava s širokým čelem, širokým nosem, velkými nozdrami, jasnýma čistýma očima a velkýma ušima; dlouhý klenutý krk; šikmé plece s vysokým kohoutkem; krátký hřbet s vyklenutými žebry a osvalenou zádí; rovné nohy, přední nasazené pod plecemi, dlouhé spěnky a jemný rous; kulatá otevřená kopyta.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Jedním z nejznámějších a nejvlivnějších hřebců ve vývoji clydesdala byl tmavý hnědák jménem Prince of Wales, který se narodil v Ayrshiru v roce 1866. Byl křížencem anglické a skotské krve a měl vynikající akci. Jeho cenu, 40 liber, což v té době nebylo málo, se opravdu vyplatilo zaplatit, neboť jeho potomci se všude prodávali za ceny nepoměrně vyšší – 2000 až 3000 liber.