MISSOURSKÝ KLUSÁK

 

Přestože plemenná kniha missourského klusáka neboli Missouri fox trottera byla otevřena teprve v roce 1948, plemeno se začalo vyvíjet již na počátku devatenáctého století. Osadníci, putující na západ přes Mississippi z Kentucky, Tennessee a Virginii, s sebou měli celou řadu koní, včetně plnokrevníků, východních plemen a morganů, a navzájem je křížili, aby vyšlechtili koně hodícího se pro podmínky jejich nového domova v horách Ozark v Missouri.

Hlavním požadavkem, především ze strany doktorů, šerifů, honáků a dalších, byl kůň, který by uměl překonávat dlouhé vzdálenosti, často ve velmi neschůdném terénu s minimální únavou sebe i jezdce. Odpověď byla nalezena v takzvaném „liščím kroku“, při němž přední nohy energicky kráčejí pohybem vycházejícím z ramen a zadní klušou, přičemž dopadají přesně do stop předních nohou a pak kloužou dopředu. Výsledkem je hladký pohodlný chod, v němž může kůň absolvovat dlouhé vzdálenosti, aniž by se unavil. Schopnost předníma nohama jít a zadníma klusat je zděděná, ale může být tréninkem dále rozvíjena. Celková kvalita missourských klusáků byla v průběhu let zlepšena přílivem krve saddlebreda a tennesseeského mimochodníka a dnes se plemeno vyznačuje kompaktní svalnatou stavbou a jistým krokem.

Missourský klusák se dnes již nepoužívá jako cestovní kůň, ale jako kůň pro volný čas, neboť se ideálně hodí na distanční závody. Rovněž se uplatňuje na přehlídkách, kde je hodnocen ze 40% za mimochod, z 20% za normální krok, z 20% za cval a z 20% za zevnějšek. Jedinou výjimku tvoří dvouletci, kteří jsou posuzováni z 50% za mimochod, z 25% za krok a z 25% za zevnějšek.

 

 

POPIS PLEMENE 

Výška : 142,2 – 162,5 cm

Barva : Jakékoliv. Většinou zlatí ryzáci nebo ryzáci s bílými znaky.

Stavba těla : Pěkná čistá inteligentní hlava se zahrocenýma ušima, velkýma zářivýma očima a úzkým chřípím; ladný krk ve správném poměru k dlouhému tělu; šikmé svalnaté plece; hluboké silné tělo s hlubokým plným hrudníkem a krátkým silným hřbetem; silné svalnaté končetiny; silná, dobře utvářená kopyta.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

V liščím kroku zadní nohy koně narušují stopu předních nohou, to znamená, že zadní nohy dopadají do stop předních a kloužou dopředu. Kůň se pohybuje sebraným pohybem, živě, rytmicky a elegantně. Ocas koně je poněkud zdvižený a pohybuje se ve stejném rytmu s chodem. Plochý chod by měl také probíhat ladně a živě. Je to čtyřdobý chod, v němž kůň zadníma nohama překonává stopy předních. Typický cval missourského klusáka je sebraný, s hlavou a ocasem mírně zdviženými.