SEVEROŠVÉDSKÝ KŮŇ

 

Hlavním posláním severošvédského koně, malého, kompaktního a učenlivého tažného plemene, je práce v lese, neboť se ideálně hodí pro svážení dřeva v omezeném a obtížném terénu a často i v drsných klimatických podmínkách.

Plemeno je potomkem místního původního švédského pracovního koně, který byl ovlivněn plemenem Dřle ze sousedního Norska. Během devatenáctého století bylo prováděno křížení s lehčími koňmi, pocházejícími z neskandinávských zemí, ale ke konci století se přešlo na těžší typ koně, který se více hodil na tahání těžších strojů, které se začaly v té době vyrábět. Proto se dováželi hřebci větších plemen, například clydesdalové.

Možnost naprostého vyhynutí starého švédského koně v důsledku těchto křížení způsobila, že zainteresované strany založily společnost na jeho zachování s cílem zkřížit starý typ genového materiálu, který se ještě zachoval ve vzdálenějších severských oblastech s dřlskými hřebci.

Vláda tuto snahu na počátku dvacátého století podpořila a ve dvacátých letech se začalo s výkonnostními zkouškami jako prostředkem selekce, které se provádějí dodnes. U koní je měřena jejich spolehlivost v tahu a tažná síla. Zkoušky spočívají v testaci spolehlivosti v tahu velkých valníků naložených kulatinou a rozhodčí přiznávali body podle výkonu koně a jeho stavu po skončení zkoušky. V testu účinnosti byl kůň zapřažen do speciálně sestrojeného technického vozidla a skutečná tažná síla byla měřena dynamometrem.

Svážení dřeva je oblastí, kde jsou tažní koně daleko efektivnější a hospodárnější než mechanizovaná doprava, a severošvédský kůň i nadále ve svém tradičním prostředí prospívá.

 

 

POPIS PLEMENE 

Výška : Hřebci kolem 154,5 cm. Klisny o dva centimetry méně.

Barva : Jakákoliv základní barva.

Stavba těla : Poměrně velká hlava s dlouhýma ušima; krátký krk s výrazným hřebenem; silné šikmé plece; poněkud dlouhý, ale hluboký silný hřbet; kulatá záď se šikmým křížem; krátké silné nohy s kvalitními kostmi; velmi bohatá hříva a ocas.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Severošvédští koně jsou všestranní tažní koně. Jsou však nejčastěji spojováni s prací v zemědělství a především v lesnictví. Začínají pracovat ve třech letech a během dvou let dospívají, takže mohou pracovat osm hodin denně. Hřebci váží 650 – 750 kg a klisny 550 – 700 kg.