SHAGYA ARAB

 

Shagya je kmen arabského koně chovaného v Maďarsku a byl pojmenován po hřebci téhož jména. Shagya byl syrský hřebec, narozený v roce 1830 a přivezený do maďarského hřebčína v Bábolně o šest let později. Shagya se používal k připouštění kvalitních klisen, které, ač smíšené krve (včetně maďarské, plnokrevné, španělské a arabské) měly výrazně „východní“ vzhled. Použitím taktiky křížení v rámci rodu se chovatelům v Bábolně podařilo vyšlechtit charakteristický typ dnešního shagya araba. Shagya je poněkud vyšší a má výrazně mohutnější rámec než jiní arabi (shagya sám byl se svými 154,5 centimetru o něco vyšší, než je u araba běžné). Ale celkový vzhled s krásnou štičí hlavou, velkýma očima, krátkým hřbetem a vysoko nasazeným ocasem je typicky arabský. Shagya, který v sobě spojuje vytrvalost s elegancí, byl chován jako jezdecký kůň a v dobách před nástupem mechanizace si získal oblibu jako vojenská remonta. Dnes se chová jako kůň pro volný čas a vyváží se do řady zemí.

 

 

POPIS PLEMENE 

Výška : 152,5 – 162,5 cm

Barva : Především bělouši, ale objevují se i ostatní barvy arabů.

Stavba těla : Ušlechtilá hlava s konkávním profilem, drobnou zužující se hlavou a velkýma očima; elegantní klenutý krk; šikmé plece; krátký, mírně konkávní hřbet se silnými bedry, plochým křížem a vysoko nasazeným ocasem; silné končetiny s kopyty dokonalého tvaru a velikosti.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Hřebčín v Bábolně, domov shagya araba, byl založen v roce 1789 císařem Josefem II. Maďarsko se pyšní jednou z nejdelších historií organizovaného chovu koní na světě, neboť první hřebčín, založený knížetem Arpádem, který zemřel v roce 907, vznikl před více než tisíciletím. V polovině osmnáctého století začal chov koní postupně upadat a o jeho následné obnovení se zasloužil především císař Josef II. Založil v Budapešti veterinární školu a v roce 1785 královským výnosem známý hřebčín v Mezöhegyesu a později v Bábolně, čímž zahájil zlatý věk chovu maďarských koní, který trval po celé devatenácté století.