DARTMOORSKÝ PONY

 

Oproti svému sousedovi, exmoorskému ponymu, byl dartmoorský pony ovlivňován řadou plemen po mnoho staletí, kdy se volně proháněl po vřesovištích Devonu na severozápadě Anglie. Má se za to, že ponyové zde žili již od dob starogermánského kmene Sasů. Později po důležité obchodní cestě, která existovala mezi Exeterem a Plymouthem, prošla řada koní nejrůznějších plemen, z nichž některá jistě ovlivnila místní populaci. Arabové a berberové, které si křižáci přivezli ze svých výprav, jistě také našli cestu na blata.

Podnebí a tvrdost existence v tomto divokém kraji způsobily, že zvířata potulující se na blatech získala určitou jednotnost, zvláště co se týče velikosti. Během průmyslové revoluce požadavky těžebního průmyslu urychlily nový vývoj : křížení dartmoorského ponyho s daleko menším shetlandským s cílem vyšlechtit zvířata vhodná do dolů. To se ukázalo jako velmi degenerativní vliv na dartmoorského ponyho. Typ jezdeckého ponyho, který se v průběhu let vyvinul, začal upadat. Aby se typ plemene vrátil do svých původních kolejí, bylo nutno přimísit novou krev, včetně velšského horského ponyho, pólo ponyho a hackneye.

První plemenná kniha dartmoorů byla otevřena v roce 1899 a výškový limit zde byl stanoven 142,2 cm pro hřebce a pro klisny 132 cm. Po více než dvaceti letech byl limit snížen na současných 124 cm. U řady hřebců zakladatelů byla rozhodující krev hackneye, Nicméně nejvýznamnějším hřebcem těchto prvních let byl bezpochyby Leat, který byl po plnokrevném arabovi (Dwarkovi, který měřil 143,2 cm) z dartmoorské matky. Leat byl krásně vyhlížející pony s vynikající stavbou těla. Během jeho krátké kariéry plemeníka bylo jen velmi málo jeho potomků registrováno, ale přesto většina dnešních ponyů odvozuje svůj původ právě od něho.

Nejlepší zástupci tohoto plemene jsou odolní a kvalitní jezdečtí ponyové s hladkým, nízkým a pohodlným krokem. Jeho zdravá konstituce, inteligence a klidná povaha z něj činí ideálního ponyho pro děti.

 

POPIS PLEMENE 

Výška : Nepřesahuje 124 cm.

Barva : Nejoblíbenější jsou hnědáci, vraníci nebo tmaví hnědáci, ale všechny barvy jsou povoleny kromě strakáčů piebaldů a skewbalda. Velké množství bílých znaků není žádoucí.

Stavba těla : Malá, dobře nasazená hlava s malýma ostražitýma ušima; silný, středně dlouhý krk, ne příliš těžký, hřebci ho mají mírně klenutý; silný hřbet a bedra; silná svalnatá záď s hustým vysoko nasazeným ocasem; tvrdá, dobře tvarovaná kopyta.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Po druhé světové válce došlo k výraznému poklesu ponyů dartmoorského typu a řada z těch, kteří na blatech přežili, byla jen druhořadými kříženci. Nicméně v roce 1988 byl zřízen program Dartmoor Pony Society Moor Scheme, který podporoval farmáře s neregistrovanými čistokrevnými ponyi, aby je nabídl k registraci, a poskytoval jim kvalitní hřebce. Cílem je vytvořit fond čistokrevných ponyů, s nimiž mohou chovatelé u svých zvířat dosáhnout skutečně pravých vlastností tohoto plemene. Vhodné klisny z vřesovišť jsou puštěny do velkých ohrazených výběhů spolu s chovnými hřebci. Jejich samičí potomstvo je prohlédnuto a ty klisny, které přehlídkou projdou, jsou zapsány do doplňkového registru plemenné knihy. V příhodnou dobu budou tyto klisny připuštěny s registrovanými hřebci, dokud jejich potomci nebudou moci být zapsáni do hlavní plemenné knihy.