KAMAŠE

 

Kamaše nejrůznějších typů se upevňují na končetiny, aby je chránily před zraněním při práci a soutěžích. Někteří koně při jízdě narážejí jednou nohou o druhou díky nepravidelnostem stavby těla. Mladí koně jsou náchylní k poraněním nejvíce, neboť jsou při jízdě méně vyvážení než starší a zkušenější. Rovněž unavení koně, například na konci závodů military, ztrácejí správnou koordinaci. Povrch země je rovněž významným faktorem, který ovlivňuje možnost zranění. Na tvrdém povrchu je pravděpodobnější, že si kůň způsobí zraněním nárazem, kdežto na měkkém, rozbahněném povrchu si spíše poraní přední nohu zášlapem.

Kamaše se vyrábějí z kůže s řemínkovým upevněním nebo ze syntetických materiálů, například PVC nebo neoprénu, které se snadněji udržují. Ty mají většinou zapínání opatřené suchým zipem.

Nákolenní kamaše, skládající se z vypodloženého koženého chrániče karpálního kloubu, se používají při jízdě na silnici, kde kůň velmi snadno sklouzne. Horní elastický proužek se upevňuje pevně, aby udržel chránič na správném místě, spodní by měl být volnější, aby nebránil koni v chodu.

Strouhavky se upevňují na přední nebo zadní končetiny na ochranu proti zranění způsobenému nárazy jedné nohy o druhou. To se nazývá „strouhání“. Ke strouhání většinou dochází v oblasti spěnkového kloubu.

Zvony proti zášlapu zadní nohou zabraňují zranění patek předních nohou kopyty zadních nohou. Mají tvar zvonu a většinou se vyrábějí z tvrzené gumy nebo neoprénu. Nejlepší jsou ty, které se skládají z plátků (překrývajících se částí), neboť se při použití neobracejí. Kamaše, které se upevňují pomocí řemínků, se snadněji nazouvají a zouvají než dřívější, které se na nohu natahovaly.

Kamaše poskytují omezenou oporu šlachám a chrání je před úrazem. Používají se při rychlé práci a skákání jako alternativa bandážování. Prodávají se v celé škále typů a materiálů pro přední i zadní končetiny.