POKRÝVKY

 

Pravidelné čištění ustájeného koně ho připravuje o přirozenou ochranu mastnoty a špíny, které se v přirozeném způsobu života ukládají v srsti a pomáhají udržovat teplo. Stříhání koní v zimě odstraňuje i přirozenou ochranu zimní srsti. Proto je důležité, aby byli koně vybaveni pokrývkami a přikrývkami, jejichž typ a množství závisí na samotném koni a na převládajícím počasí.

Tradičním typem stájové pokrývky nebo noční pokrývky je silná jutová tkanina podšitá vlnou. Upevňuje se koni kolem hrudníku a udržuje se na místě spíše pružným než upínacím obřišníkem, který může vyvíjet tlak na páteř. Pružný obřišník je široký popruh vycpaný v místech, kde naléhá na hřbet koně (s tunýlkem pro páteř), a upevněný dvěma silnými přezkami. Kožené obřišníky jsou velmi těžké, ačkoliv čalounické popruhy jsou ještě těžší. Podle potřeby je možno přidat i poprsní popruh, který brání sklouznutí obřišníku dozadu. Kohoutkové vycpávky se vkládají pod obřišník a zajišťují ochranu před tlakem. Všechny obřišníky bychom měli pravidelně kontrolovat, zvláště šití, neboť se na ně přenáší většina napětí, když kůň vstává nebo si lehá a když se válí.

Stájové pokrývky se rovněž vyrábějí z řady nejrůznějších moderních materiálů, které jsou lehčí než juta a jsou vybaveny samoupravovacími popruhy (vrátí pokrývku vždy do správné polohy, i když se kůň válí), které odstraňují nutnost obřišníků.

Pro zajištění většího tepla můžeme pod stájovou pokrývku vložit přikrývku nebo přikrývky. Klasickým typem je Whitney přikrývka z vlny, zlatě zbarvená, s červenými a černými pruhy. Aby neklouzala dolů, pokládá se vysoko na krk. Rohy jsou pak zdviženy ke kohoutku. Navrch se položí pokrývka, přední část se upevní, přeložené části přikrývky se obrátí přes horní část pokrývky a obě se připevní obřišníkem. Pod přikrývku se může vkládat bavlněné plátno, aby přikrývka zůstala čistá (přikrývky se většinou špatně perou). Bez obřišníku přikrývka špatně drží a je lepší použít speciální prošívanou vložku pod pokrývku, která dodává teplo.

Denní pokrývky se většinou vyrábějí z vlny (jejich tloušťka se liší podle ročního období a většinou jsou určeny pro speciální příležitosti, jako jsou přehlídky a veřejná vystoupení.

Bavlněné deky se hodí na léto, kdy chrání před hmyzem a udržují koně v čistotě. Bavlněné síťované pokrývky se používají k osušení zpoceného nebo mokrého koně. Za studeného počasí chrání bavlněné deky před zimou. Všechny deky se upevňují upínacím podbřišníkem, nejlépe vybaveným hřbetním chráničem. Lehké bavlněné chladicí deky, které kryjí koně od uší až po kořen ocasu, se používají v horkých pásmech na ochranu před sluncem a hmyzem.

Při přepravě by měl mít kůň vždycky pokrývku z prodyšného materiálu, aby mohla odcházet vlhkost a kůň se nezpotil.

Koně, kteří část dne tráví venku, anebo ti, kteří žijí venku stále, potřebují celtovou pokrývku, která je teplá, vodovzdorná a větruvzdorná. Vyrábějí se ze silného plátna (které může způsobovat bolest nadměrným tlakem) nebo lehčích, moderních vodovzdorných materiálů. Aby pokrývka skýtala odpovídající ochranu, musí mít správný tvar a spadat podél končetin a boků. Některé pokrývky mají ocasní chlopeň a krční kryt pro opravdu špatné počasí. Správný střih musí zajišťovat naprosto volný pohyb. Celtové pokrývky se upevňují systémem nožních popruhů a většinou jsou samoupravovací. Všechny popruhy musí být čisté, měkké a pružné, aby nedráždily citlivé partie, například mezi nohama.

Při práci mohou koně používat padokové pokrývky, aby měli bedra v teple. Padokové pokrývky (takto nazvané proto, že je většinou používají dostihoví koně) nemají poprsní popruh, ale jsou pod sedlem a většinou mají rohy ohrnuté nahoru. Podocasní popruh slouží k tomu, aby pokrývka za větrného dne příliš nepoletovala koni kolem těla. Padokové pokrývky se většinou vyrábějí z bavlny nebo vlny, ale jsou k dostání i v provedení z vodovzdorných materiálů. Fluorescenční pokrývka je vynikajícím bezpečnostním opatřením při jízdě po silnici.

Vodovzdorné pokrývky a deky se používají především na přehlídkách a závodech, aby se ostatní pokrývky a výstroj nezašpinily. Jelikož většina vodovzdorných pokrývek „nedýchá“, musíme dávat pozor, aby se pod nimi kůň nepotil. Rovněž musíme vzít v úvahu, že příliš šustivé materiály mohou koně vylekat.

 

PÉČE O POKRÝVKY

 

  • Pravidelně kontrolujte všechny přezky a opotřebené šití opravte. Kožené popruhy se sponkami jsou nejodolnější a na použití nejjednodušší.
  • Kožené součásti udržujte měkké a přezky a sponky naolejované.
  • Všechny pokrývky, přikrývky a deky každý den protřepte a podle možnosti vyvětrejte.
  • Všechny prací pokrývky a deky pravidelně perte ve vhodném pracím prostředku (někteří koně jsou citliví na biologické prášky) a dobře před použitím nebo uložením usušte.
  • Jutové přikrývky pravidelně pečlivě kartáčujte.
  • Vlněné pokrývky a deky pravidelně důkladně kartáčujte a podle potřeby je nechte vyčistit.
  • Pravidelně kontrolujte šití a přezky na obřišnících.
  • Vnější stranu celtových pokrývek čistěte hadicí a kartáčem (čisticí prostředky mohou porušit vodovzdornou úpravu) a podšívku kartáčem.
  • Celtové přikrývky nechte podle potřeby znovu naimpregnovat.
  • Uložené pokrývky chraňte před moly.