VYBAVENÍ PŘI PŘEPRAVĚ

 

Při převážení by měl být kůň vždy vybaven ochrannými pomůckami. Mezi jeho nejzranitelnější části patří končetiny, především korunky, které si může snadno zranit jinou nohou, je-li vychýlen z rovnováhy, a hlava. Na ochranu před poraněním hlavy při vyhození vzhůru slouží chránič hlavy, kožený vypodložený váleček, který se upevňuje na nátylník.

Speciální cestovní kamaše poskytují ochranu celé spodní části končetin, včetně hlezenních kloubů, karpálních kloubů a korunek. Jsou většinou opatřeny suchými zipy, takže se snadno nandávají a sundávají. Končetiny lze také chránit bandážemi uvázanými na vhodné vycpávky, například tyl, který chrání korunky. Bandáže vážeme stejnoměrně a nepříliš těsně. Kamaše proti kopnutí zadní nohou a nákoleníky poskytují dodatečnou ochranu.

Hlezenní kamaše chrání koně, který má sklon se při přepravě kopat. Kůň může napoprvé proti kamaším protestovat, takže bychom je měli několikrát nasadit ještě ve stáji, aby si na ně zvykl.

Aby si kůň neodíral po cestě ocas, můžeme ho opatřit ocasní bandáží a ocasním krytem. Kryt se upevňuje kolem ocasu (přes bandáž) a připevňuje k pokrývce. Podle počasí kůň potřebuje deku nebo pokrývku. Měl by být v teple, ale nesmí se potit. Během cesty bychom ho měli pravidelně kontrolovat, zda není přehřátý nebo prochladlý.

Kůň by měl cestovat s koženou ohlávkou a vodítkem, nejlépe s rychle odepínacím mechanismem pro případ náhlých příhod. Kůň se bude lépe ovládat, jestliže mu při nakládání a vykládání nasadíme stíhlovou uzdu (bez nánosníku) přes ohlávku a povedeme ho na otěžích a vodítku než jen na vodítku.