TECHNIKY ČIŠTĚNÍ

  

Ustájený kůň vyžaduje důkladné čištění každý den. To se nejlépe provádí po práci, když je kůň rozehřátý. Kožní póry jsou otevřené a špína a mastnota se lépe odstraňuje. Kůň by měl být při čištění přivázán.

Každou nohu zdvihneme a kopyto pečlivě vyčistíme háčkem. Háček táhneme směrem od patky dopředu, abychom nepoškodili střel. Špínu z kopyt vyklepneme do kolečka, nikoliv do podestýlky.

Měkkým kartáčem vyčistíme celé tělo od krku přes plece a přední nohy, podél těla přes záď až k zadním nohám. Kartáč držíme na levé straně levou rukou a na pravé straně pravou a pracujeme rychlými pevnými tahy. Po několika tazích vyčistíme kartáč hřbílkem, které držíme v druhé ruce. Pravidelně odstraňujeme špínu i ze hřbílka. To provádíme ve dveřích nebo mimo box, ale nikoliv uvnitř. Při čištění dáváme pozor, abychom v tříslech na kartáč příliš netlačili. Když dokončíme první stranu, přesuneme se na druhou a opakujeme tentýž postup.

Měkký kartáč se používá rovněž na hlavu, kterou čistíme velmi jemně. Při čištění hlavy by kůň neměl být přivázán. Kolem krku nasadíme nákrčník, aby měl volný nos.

Hřívu a ocas vykartáčujeme tělovým kartáčem a snažíme se nelámat žíně. Ocas držíme volnou rukou od těla a druhou rukou kartáčujeme. Zamotané žíně rozmotáme prsty. Hodně znečištěný ocas umyjeme vodou. Nakonec ponoříme kartáč do čisté vody (nikoliv do té, kterou kůň pije) a lehce přejedeme hřívu, aby si „lehla“. Totéž uděláme s ocasem. Protrhaný ocas na hodinu bandážujeme, aby vypadal úhledně.

Oči a nozdry vyčistíme vlhkou houbou a další houbou vyčistíme zadek a okolí. U valachů jednou za pár týdnů vyčistíme volnou kůži šourku, abychom odstranili maz, který se zde shromažďuje a může způsobit nepříjemné záněty. Pro tyto účely můžeme zakoupit speciální roztok, anebo si ho můžeme vyrobit sami z teplé vody a mýdla. Používáme stejnou houbu jako na zadek. Nejlépe se tato oblast čistí, když kůň močí. Čistíme opatrně a jemně a dáváme si pozor, aby nás kůň, který s tím nesouhlasí, nekopl. Jestliže nezachytíme okamžik, kdy kůň močí, jemně zasuneme houbu dovnitř a dokola vyčistíme. Celou oblast několikrát opláchneme a osušíme.

Celé čištění zakončíme přetřením celého koně vlhkou stájovou utěrkou nebo měkkým hadrem, abychom povrch těla sjednotili. Víchování slámou nebo polštářkem provádíme, pokud vůbec, po pravidelném čištění, neboť jeho účelem není čištění, ale masáž. S podložkou nebo víchem pracujeme přibližně stejným způsobem jako s kartáčem, ale s větším tlakem (ale ne přílišným). Používá se na větší svalové plochy (krk, plece a záď). Říká se, že víchování podporuje krevní oběh a napětí svalů. Nikdy ho nepoužíváme na citlivější části těla, jako jsou třísla, nebo na kostnatější části, jako jsou nohy.

Důkladné vyčištění trvá půl až tři čtvrtě hodiny podle výchozího stavu kůže a srsti a síly a vytrvalosti čištění. Čištění je nejúčinnější, když stojíte kousek od koně a váhu těla přenášíte na kartáč.

Méně úplným typem čištění je quartering, jímž s kůň připravuje ráno na práci. Jeho cílem je odstranění povrchové špíny, nahromaděné za noc, aby kůň působil na pohled úhledně. Spočívá v odepnutí pokrývek, stažení na zadní část a rychlém vyčištění volné části těla. Pak se pokrývky přesunou na přední část a totéž se provede na zadní části . Odstraňují se zbytky podestýlky vlhkou houbou nebo vodním kartáčem. Vlhké plochy vysušíme stájovou utěrkou nebo hadrem. Hřívu a ocas vykartáčujeme a rovněž odstraníme nečistoty. Kopyta vyškrábneme a houbou vytřeme oči, nozdry a zadek. Tato procedura trvá deset až dvacet minut podle velikosti a zašpinění koně.

 

NĚKOLIK RAD

 

  • Nikdy nehřebelcujte zpoceného koně, ale projděte se s ním, dokud neoschne.
  • Nikdy se nepokoušejte vykartáčovat vlhké bláto, ale ostříkejte ho hadicí nebo nechte uschnout.
  • Chcete-li usušit koně v boxu, přikryjte ho přikrývkou nebo dekou z prodyšného materiálu nebo ho na hřbetě a zadku obložte slámou a přikryjte pokrývkou (tomu se říká „doškování“).
  • K odstranění zaschlého bláta používejte dandy kartáč nebo gumové hřbílko, ale netlačte příliš. Z citlivých částí, například mezi nohama, odstraňte špínu rukou.
  • V chladném počasí udržujte ostříhaného koně při čištění v teple tak, že přesunujete pokrývku z jedné části na druhou a zbytek čistíte (jako u quarteringu). Nikdy ho neodkrývejte celého.
  • Každý týden všechny deky a přikrývky dobře vyklepejte. Nemá smysl dávat na čistého koně zaprášenou pokrývku.
  • Nikdy nestůjte přímo za koněm.
  • Nikdy si neklekejte nebo nesedejte při čištění spodních částí končetin, vždy se jen ohýbejte, abyste se mohli rychle uhnout, kdyby vám hrozilo nebezpečí.
  • Pečlivě sledujte jakákoliv kožní poranění nebo boule a otoky, zvláště na nohou, které mohou svědčit o zdravotních problémech.
  • U volně chovaného koně čistěte plochu pod sedlem a z estetických důvodů okartáčujte nejhorší špínu, ale nesnažte se o pravidelné důkladné čištění.
  •  

 

POSTUP PŘI ČIŠTĚNÍ KOPYT KONĚ

 

  • Čištění koně začíná zdvižením nohy. Kopytní háček vedeme vždy od patky směrem dopředu.
  • Zbytky nečistot ze střelky odstraníme kartáčkem.
  • Stěny kopyt udržujeme v čistotě. K odstranění bláta a dalších forem špíny používáme tuhý rýžový kartáč.

 

 

 

POSTUP PŘI ČIŠTĚNÍ TĚLA KO

 

  • Celé tělo důkladně vyčistíme měkkým kartáčem. Tahy vedeme ve směru růstu chlupů.
  • Hřbílko držíme ve volné ruce a používáme k čištění kartáče, nikdy koně!
  • Zadek čistíme vždy s celým tělem. Používáme jinou houbu než na oči a nozdry.

 

POSTUP PŘI BANDÁŽOVÁNÍ OCASU KONĚ

 

  • Ocasní bandáže se vyrábějí z elastického bavlněného materiálu a jsou asi 8 cm široké a 3 m dlouhé.
  • Bandáž začínáme vázat u křene ocasu, co nejblíže zádě.
  • Nahoře necháme volný konec, který přehneme a převážeme. Tento postup zamezuje sklouznutí.
  • Bandážujeme směrem dolů až ke konci ocasu a zpět nahoru. Příliš neutahujeme.
  • Bandáž upevníme páskami a vytvarujeme podle zádě do přirozeného tvaru.