TYPY STŘIHŮ

V zimě koni naroste hustá srst, která ho chrání před chladem. Kůň s hustou srstí, který má provádět více než jen lehkou práci, se nadbytečně potí a v důsledku toho se necítí dobře, ztrácí kondici a může prochladnout, jestliže ho okamžitě po práci nevytřeme dosucha. Stříhání husté srsti ustájených koní tento problém odstraňuje a také zjednodušuje udržování koně v čistotě. Ostříhaného koně musíme udržovat v teple pomocí dek a pokrývek. Ostříhaný kůň, který tráví určitou část dne ve výběhu, musí mít celtovou pokrývku.

Existují různé způsoby stříhání koní podle práce, kterou vykonávají, a typu srsti. Plný střih představuje odstranění srsti z celého těla a nohou. PLNÝ STŘIH mívají popré stříhaní koně a při následných stříháních se nohy ponechávají nestříhané. Ponechání srsti na nohou představuje určitou ochranu před nárazy. Plný střih se používá většinou jen u koní provádějících rychlou práci, jako jsou dostihy, nebo někdy u výstavních koní pro přehlídky konající se velmi brzy na jaře.

Nejběžnějším střihem ostatních těžce pracujících koní je HONEBNÍ STŘIH, který ponechává srst na nohou a pod sedlem. Důvodem pro ponechání srsti je opět ochrana. Plochu pod sedlem musíme nechat po práci dobře vyschnout.

Jak jeho název napovídá, DEKOVÝ STŘIH ponechává plochu hřbetu, beder a horní části zadku neostříhanou (a rovněž všechny čtyři nohy). Srst se odstraňuje z krku, plecí a břicha a celé nebo části hlavy. Dekový střih je vhodný pro koně provádějící střední nebo těžkou práci.

Koně, kteří jsou chováni venku, a ustájení koně neprovádějící těžkou práci mohou být ostříháni na NÍZKÝ POSTRAŇKOVÝ STŘIH, který spočívá v odstranění srsti ze spodní části krku, oblasti mezi předníma nohama, z břicha a horní části zadních nohou. Střední a vysoké postraňkové střihy, při nichž se stříhá větší část těla a krku, se hodí pro ustájené koně provádějící těžkou práci.

U PŘEKÁŽKOVÉHO STŘIHU se stříhá hlava, spodní část krku, břicho a horní část zadních nohou. Střih končí přesně pod ušima. Často se používá u koní pro steeplechase (odtud jeho název). Mnoho plnokrevníků má jemnou srst, která nevyžaduje celkové odstranění srsti, i když provádějí těžkou práci.

Existuje řada dalších částečných střihů, vhodných pro volně chované koně, používané pouze pro lehkou práci, například příležitostné projížďky. Patří sem NÁPRSENKOVÝ STŘIH a ZÁSTĚROVÝ STŘIH. U náprsenkového se odstraňuje srst jen ze spodní části hlavy, spodní části krku až dolů k prsům. U zástěrového se ještě k tomu stříhá i plocha nad předníma nohama sahající pod hrudník. Tyto plochy spolu s boky a vnitřní stranou zadních  nohou se zpotí nejdříve. Odolné zvíře, například domorodý pony, by pravděpodobně mohl i ve volné přírodě žít s těmito střihy bez přikrývek, ačkoliv ve velmi drsném podnebí by je mohl potřebovat. Při stříhání srsti ze zádě ponecháváme nad ocasem plošku ve tvaru obráceného V. Nestříhaná srst svažuje nahoře odpředu dozadu.

Koňská hlava je zvláště citlivá díky husté vrstvě srsti a hřívy. Řada lidí ponechává hlavu neostříhanou, nebo stříhají jen její spodní části, tedy ty části, které se potí nejvíce, a horní část nechávají na ochranu před povětrnostními vlivy. Mnoho koní nemá rádo, když se jim stříhá srst na hlavě. To může být způsobeno řadou příčin, od strachu ze zvuku nebo dotyků nůžek až po bolestivé stavy, jako jsou bolesti zubů nebo ušní infekce.