ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY

Zaplétání hřívy dodá koni elegantnější vzhled, zvláště má-li normálně neupravenou hřívu a má se objevit před diváky. V některých přehlídkových kategoriích se očekává, že kůň bude mít hřívu spletenou. U některých plemen, například u horských a vřesovištních ponyů a plnokrevníků, se hříva nesplétá nikdy. Je daleko snažší zaplétat protrhanou hřívu, neboť z velmi husté nepravidelné hřívy vzniknou ošklivé a neúhledné copánky.

Hřívu rozdělíme na pravidelné úseky, zvlhčíme a pak spleteme, zatočíme a co nejblíže krku zajistíme buďto jehlou a nití, nebo gumičkou. Sešité copánky jsou pevnější, a tedy vhodnější pro koně, kteří provádějí práci po delší časové období, například honební ježdění nebo military. Gumičky jsou vhodné pro takové sporty, jako je parkur, kde hříva nemusí zůstat zapletená po dlouhou dobu.

Copánky musí být dost pevné, aby vypadaly hezky a vydržely, ale na druhou stranu nesmí být utažené příliš. Kdyby se tak stalo, může to způsobit koni nepříjemné pocity, zvláště jestliže má hodně natahovat krk, například při rychlé práci nebo skoku.

Vzhled koně lze velmi vylepšit zapletením hřívy : tím, že copánky ve spodní části krku spleteme větší než ostatní, můžeme zastřít jelení krk; menší počet copánků zkracuje dlouhý krk; naproti tomu krátký krk bude vypadat delší, jestliže hřívu spleteme do většího počtu drobnějších copánků. Vzhled koně s neúhlednou hřívou můžeme vylepšit, jestliže hřívu přistřihneme nebo zcela ostříháme. Přistřižená hříva vypadá nejlépe na mohutně stavěném koni, jakým je například kob - v Británii jsou všem kobům hřívy přistřihovány. Hřívy rostou rychle a musí se upravovat po několika týdnech.

Zaplétání ocasů vypadá složitě, ale není těžké, jestliže získáte určitou praxi. Pro úspěšné zapletení musí mít ocas dlouhé žíně odshora; není možné splétat protrhaný ocas. Žíně musí být čisté, vykartáčované a zvlhčené. Když je cop dokončen, musí se opatrně navlhčit houbou a pak opatřit ocasní bandáží. Abychom cop nepoškodili, bandáž snímáme rozmotáním, nikoliv stažením.

Je-li blátivo, například když jedete cross-country za deštivého počasí, je lepší koni ocas zdvihnout, aby se neušpinil od bláta. To se provádí tak, že začínáme plést cop obvyklým způsobem. Když se dostaneme na konec kelky, rozdělíme zbytek ocasu do tří pramenů a pokračujeme až ke konci dlouhých žíní. Konec copu zajistíme silnou gumičkou nebo jehlou a nití. Upletený cop obrátíme nahoru a pečlivě přišijeme na místo.

Pro slavnostní příležitosti, například na výstavy nebo dostihy, se srst někdy zdobí geometrickými obrazci. Ty se vytvářejí na zádi pomocí hřebene, kartáče nebo kartáčováním přes plastikovou šablonu. Všechny tři metody vytvářejí vzorek kartáčováním srsti v různých směrech.

Existuje ještě řada dalších "triků", které vylepší vzhled přehlídkového koně. Do bílých znaků na nohou můžeme třeba vkartáčovat křídu. To je také užitečné pro zamaskování jakýchkoliv špinavých skvrn na bílé srsti, zvláště těch, které vznikly po cestě, když není čas je před přehlídkou umýt a usušit. Kolem očí a nozder se někdy nanáší trocha dětského oleje nebo vazelíny, což zvýrazní kvalitu hlavy. Lak na vlasy dokáže vylepšit neposlušnou koňskou hřívu. Srst na samý závěr můžeme vylepšit nanesením vrstvy lesku, který se vyrábí pro tyto účely.