BULOŇSKÝ KŮŇ

 

Vznešený buloňský kůň, nejelegantnější tažný kůň, má svůj původ již v dobách antického Říma. Jeho domovem je severozápadní Francie a jako peršeron byl do značné míry ovlivněn orientální krví. Arabský vliv se projevil více než jednou. Poprvé to bylo po příchodu římských legií, které si s sebou přivedly své orientální koně a shromáždily na francouzském pobřeží před invazí do Británie. Pak zde byli křižáci, kteří s sebou rovněž přivezli koně východních plemen. V této době prosluli dovozem koní za účelem křížení s domácími klisnami především dva šlechtici, Eustach, vévoda z Boulogne, a Robert z Artois. Ve čtrnáctém století došlo k mírné změně směru, kdy byla přikřížena meklenburská krev z Německa, aby byl vyšlechtěn mohutnější kůň, schopný nést rytíře s těžkým brněním.

Název buloňský kůň se datuje od sedmnáctého století a odráží hlavní chovnou oblast tohoto jména na severním pobřeží Francie. Smutnou skutečností je to, že počet buloňských koní se během druhé světové války značně snížil, neboť jejich domov se ocitl v samém srdci válečného konfliktu. Druhá světová válka zasadila tomuto plemeni druhou vážnou ránu právě ve chvíli, kdy se začínalo zotavovat. Tyto dva poklesy početního stavu spolu s rychlým rozšiřováním mechanizace po druhé světové válce znamenaly smrtelnou ránu tomuto ušlechtilému koni. Naštěstí přežil díky úsilí několika zapálených nadšenců, a přestože masný průmysl představuje jednoho z hlavních odběratelů chovatelů, můžeme buloňského koně vidět i dnes pracovat na menších farmách, kde je daleko efektivnější a hospodárnější než traktory. Navzdory své velikosti a mohutnosti je stále možné vysledovat stopy arabských předků v malé ušlechtilé hlavě s velkýma výraznýma očima a ve společenské povaze.

 

POPIS PLEMENE 

Výška : 155,5 – 165,5 cm

Barva : Všechny odstíny bílé.

Stavba těla : Elegantní hlava, krátký a široký rámec s rovným profilem, širokým čelem, mírně vystouplými očnicemi, silnými kulatými, širokými výraznými čelistmi, velkýma jasnýma očima, malýma vzpřímenýma ušima, otevřenými nozdrami a malou hubou (klisny mají trochu delší a subtilnější hlavu); silný, často klenutý krk s hustou hřívou; osvalené plece s vystupujícím kohoutkem; široký rovný hřbet, hluboký hrudník a vyklenutá žebra; kulatá svalnatá záď s vysoko nasazeným hustým ocasem; silné nohy s výrazně prokreslenými svaly na předloktích a stehnech, krátká silná hlezna, velké ploché klouby, bez rousu.

 

ZAJÍMAVÉ ÚDAJE

 

Vyvinuly se dva typy : velký, těžký typ pro práci v zemědělství a průmyslu a menší, lehčí, vhodný pro méně namáhavou práci na malých farmách a do lehčího tahu. Jednu dobu byl malý typ známý jako maréeur nebo mareyeur (obchodník s rybami), neboť se ho používalo k přepravě ryb z Boulogne do Paříže. Dnes se menší typ používá v zemědělství a větší převážně pro masný trh.