BĚŽNÁ ONEMOCNĚNÍ

 

Myoglobinurie, také známá jako černá moč, je ztuhnutí velkých svalů hřbetu a zádě. Je výsledkem nahromadění velkého množství kyseliny mléčné. Není vždy možné určit přesnou příčinu, ale běžným důvodem je příliš mnoho potravy a málo pohybu. Kůň se začne potit a má potíže s pohybem kupředu. Svaly jsou na pohmat tvrdé a pro koně bolestivé. Může vylučovat tmavou, červeně zbarvenou moč. Koně musíme přikrýt a nehýbat s ním. Je nutné přivolat veterinární pomoc. Veterinář předepíše léky na zmírnění bolesti a odstranění zánětu.

Při chronické instruktivní pulmonární chorobě jsou dýchací cesty koně, jak název napovídá, chronicky ucpány. Tato choroba vzniká jako alergická reakce na plísňové spóry, například ze sena nebo podestýlky.Mezi symptomy patří výtok z nosu následovaný kašlem.Schopnost koně vykonávat těžkou práci se snižuje a rychlost dýchání v klidu se zvyšuje. Léčba zahrnuje klid, čerstvý vzduch, antibiotika a čistý box s bezprašnou podestýlkou a krmivem neobsahujícím spóry.

Koňská chřipka se objevuje ve dvou hlavních typech s řadou podskupin. Je to vážné onemocnění dýchacích cest, které může být i smrtelné. Mezi hlavní příznaky se řadí nechuť, zvýšená teplota a obecné příznaky nachlazení. Podáváme antibiotika a kůň musí zůstat v klidu. Koně lze proti řadě kmenů chřipky velmi účinně očkovat, a toto očkování je pro většinu závodních koní povinné.

Žďárská choroba je bolestivá a smrtelná choroba napadající nervový systém. Poznáme ji podle ztráty fyzické kondice, škubání svalů, obtíží i polykání a zeleného výtoku z nosu. V akutním případě může kůň uhynout během několika dnů. Jiní přežívají týdny nebo měsíce. Příčiny této choroby nejsou přesně jištěny a choroba sama je v některých oblastech častější než v jiných.

Pododermatitis je bakteriální infekce kůže, která zasahuje nohy anebo spodní část těla. Nejčastěji ji vidíme na spodních částech nohou. Vznikají hrubé plochy, z nichž vytéká sérum, a pak se z nich tvoří strupy. Na patkách se pak často v kůži objevují praskliny. K tomuto onemocnění nejčastěji dochází u kůže vystavené blátivým nebo naopak velmi suchým a prašným podmínkám. Nejnáchylnější je kůže s bílými chlupy. Nejlepším způsobem ochrany před bahenní horečkou a praskáním patek je aplikace ochranného krému na suchou kůži. Léčba zahrnuje ostříhání srsti z napadeného místa, pravidelné omývání (antiseptickým šampónem) a odstraňování strup, pečlivé vysušení a použití antibiotických mastí.

Zánět kůže (dermatitis) je infekční onemocnění kůže způsobené stejnou bakterií jako Pododermatitis. Objevuje se na horní části těla. Stejně jako Pododermatitis se léčí antiseptickými šampóny a odstraňováním strupů, v nichž bakterie sídlí.

Herpes je plísňové onemocnění kůže a srsti. Projevuje se jako malé ztvrdlé holé skvrny a je infekční. Nakažený kůň by měl proto být izolován. Trichofycie se léčí speciálními antimykotiky, která se také používají na jezdeckou výstroj, aby se zahubila veškerá infekce. I box je nutno těmito antimykotiky vyčistit. Toto onemocnění postihuje i lidi, proto je nutná přísná hygiena.

Hříběcí je infekce lymfatických uzlin pod čelistí, způsobená bakterií Streptococcus equi. Zasažení koně mají potíže s polykáním a uzliny pod čelistí otékají. Teplota může vystoupit až na 41°C a zjevuje se výtok z nosu. Infikovaní koně musí být drženi v teple a musí se jim podávat měkká potrava. Mohou pomoci také antibiotika. Abscesy žláz se léčí horkými obklady a jakmile prasknou, koni se většinou uleví. Obsah prasklých abscesů je vysoce nakažlivý a koně zasažení touto infekcí by měli být izolováni. Aby se infekce nerozšířila prostřednictvím oblečení a výstroje, je nutno zachovávat přísnou hygienu. Abscesy, které prasknou dovnitř, jsou velmi nebezpečné, neboť mohou způsobit zápal plic.

Alergie je podráždění kůže způsobené zvýšenou citlivostí na kousnutí pakomárů, a proto se objevuje především na jaře a v létě. Často se objevuje podél hřívy a u kořene ocasu, který je zanícen a je citlivý. Dráždění je takové, že si kůň často zcela sedře hřívu i žíně na zasažených místech a odkryje živou kůži. Náchylný kůň trpí tímto onemocněním každý rok a je nutné ho chránit před pakomáry tím, že ho ponecháváme ve stáji ráno a večer, kdy je hmyz nejaktivnější. Podrážděná místa potíráme repelentem, který pomáhá odhánět hmyz. Na otevřená okna a dveře stáje upevníme sítě proti moskytům. Účinnou ochranu poskytují speciální přikrývky chránící celý krk a tělo.

Každý kůň by měl být očkován proti tetanu a každý druhý rok by se očkování mělo opakovat. Tetanus je způsoben bakterií nacházející se v půdě a může se dostat do organismu otevřenou ranou, zvláště hlubokou bodnou ranou. Typickými symptomy je tuhnutí svalů, třes, napnutí těla a s postupem choroby i přecitlivělost na náhlé zvuky a pohyby. Nakonec kůň není schopen stát a smrt nastává, když dojde k napadení dýchacích svalů. Někteří koně se z tetanu vyléčí, neboť infekci lze včas zastavit podáváním antibiotik a antitoxinu. Důležitá je včasná diagnóza a kůň pak musí zůstat v tichém tmavém boxu.

 

KOLIKA

Kolika je bolestivé břišní onemocnění, které vzniká z řady příčin, jako je náhlá změna krmiva, pohyb larev červů, ucpání střev a v řídkých případech zauzlená střeva. Mezi příznaky koliky patří to, že kůň stojí a ohlíží se na břicho, snaží se kopat, potí se a opakovaně si lehá a válí se. Koně bychom měli dát na vysokou podestýlku, aby se při lehání a převalování nezranil, a zavolat veterináře. Ten předepíše léky na zmírnění bolesti a uklidnění podle druhu koliky. Jestliže zjistí zauzlená střeva, je nutné provést okamžitý chirurgický zákrok aby kůň přežil. Život ohrožující typy koliky jsou doprovázeny vysokou horečkou (nad 39°C) a zvýšeným pulsem (kolem 60 tepů za minutu).

 

 

Arabský kůň 800x600

 

 

Americký jezdecký kůň 800x600