BĚŽNÁ ZRANĚNÍ

 

Poranění zad, kostí či svalů hřbetu vzniknou často v důsledku pádů. Léčba zahrnuje klid a podávání protizánětlivých léků. Někdy pomohou elektrické masáže svalů a laserová terapie.

Míšková zvětšenina loketního kloubu je většinou způsoben úderem kopyta při uléhání. Otok je zpočátku měkký, horký a bolestivý.

Čepička na hlezenním kloubu je podobné zranění způsobené nárazem karpálního kloubu do nějakého tvrdého předmětu, například stěny boxu (třeba díky nedostatečné podestýlce) nebo přepážky v přepravním boxu (kůň by měl být na cestu vybaven kamašemi, zvláště jestliže špatně snáší přepravu). Pokud toto poranění nezpůsobí zchromnutí nebo není infikované, nepotřebuje žádnou léčbu. V případě čepičky by měla být noha opatřena ochranným kroužkem na spěnce. Ta chrání loket během procesu hojení.

Zášlap je zranění paty nebo zadní strany šlachy předních nohou způsobené úderem kopyta zadní nohy. Kopnutí je nutno pečlivě vyčistit. Antibiotický obvaz pomůže chránit ránu před vznikem infekce. Zášlapy mohou být nebezpečné, neboť jsou doprovázeny masivním zhmožděním a pomalu se hojí.

Pakosti jsou kostěné zvětšeniny zánártních a záprstních kostí. Přestože se nejčastěji objevují na vnitřní straně předních nohou, mohou vzniknout i na kterékoliv jiné straně a na zadních nohou. Výrůstky často vznikají u mladých koní, kteří začínají pracovat. Jejich vzniku napomáhá i stavba nohy. V mnoha případech jsou výrůstky spojeny se špatným postojem nohou a v tomto případě může pomoci korekční okování. Při tvoření výrůstků se v různé míře může projevit kulhání, ale často bolest spojená s výrůstkem časem pomine. V případě trvalého kulhání by měla být noha zrentgenována, aby byla vyloučena možnost zlomeniny.

Díky velkému tlaku, jemuž jsou nohy koní vystavovány při trysku a skoku, objevují se často poranění šlach, zvláště předních nohou. Nejvíce ohrožené jsou povrchové a hluboké ohýbače, které jsou umístěny na zadní straně nártních kostí, závěsné vazivo na spodní části hlezenní kosti a ovládací vaz pod hlezenním kloubem. Poranění šlach a vazů vznikají v důsledku náhlého přepětí, které způsobí roztržení svalových vláken. Poraněné místo je bolestivé, horké a oteklé. Nejdůležitější součástí léčby je přikládání studených obkladů, například kusů ledu nebo čehokoliv zmrzlého, a to co nejrychleji. Kostky ledu často měníme a končetinu pevně, ale nikoliv příliš pevně bandážujeme. Laserová terapie pomáhá odstraňovat otok. Nejstarší a nejlepší léčbou natažených a pohmožděných šlach je klid. Kůň s vážným poraněním šlach by měl být vyřazen z výcviku na dvanáct až osmnáct měsíců. Veterinář může skenerem určit, kdy je zranění šlachy zhojené.

Koně trpí nejrůznějšími typy ran, které vznikají v důsledku pádů, nehod ve výběhu i ve stáji a kousnutí a kopnutí ostatních koní. Některé, jako odřeniny, se hojí rychle, jsou-li udržovány v čistotě a v suchu. Bodné rány bývají nebezpečnější, neboť bakterie se mohou dostat hluboko do rány. Ačkoliv je prakticky nemožné přehlédnout velkou roztřepenou ránu, doprovázenou výtokem krve, velmi snadno přehlédneme hlubokou bodnou ránu, neboť vpich na kůži je malý a nepůsobí nebezpečně. Je důležité, aby se takovéto rány hojily zevnitř směrem ven, a proto je někdy nezbytné přikládat obklady, které infekci vytáhnou.

Všechny rány bychom měli vyčistit studenou vodou, ačkoliv bychom si měli pamatovat, že vyplachování nezastaví krvácení. Aplikace tlakového obvazu (jakým může být například čistý kapesník) pomůže zastavit krvácení, než se dostaví zvěrolékař. Velké rány vyžadují sešití. Jestliže si nejsme jisti s očkováním, měl by kůň dostat protitetanovou injekci. Jestliže rána potřebuje zakrýt, pak bychom měli použít mastnou gázu, aby se nepřilepila k ráně. Rány na těle, kde je kůže volná, se hojí lépe než na nohou, kde se často vytvářejí granulující jizvy. Granulující jizvy jsou tvořeny fibrózní tkání, která vystupuje nad úroveň kůže obklopující ránu a často tvoří permanentní vadu. Veterinář může doporučit žíravé přípravky k zamezení jejího dalšího vývoje, nebo je nutné ji odstranit chirurgicky.

 

 

 

LÉKÁRNIČKA

Lékárnička majitele koně by měla obsahovat :

  • Dezinfekční prostředek na vymytí rány.
  • Tampóny namočené do dezinfekčního prostředku pro čištění ran tam, kde není k dispozici čistá voda.
  • Krém nebo tekutina na čištění ran.
  • Mast nebo prášek na rány.
  • Obvazy.
  • Pružná obinadla.
  • Náplasti.
  • Tyl.
  • Vata.
  • Chladné zábaly.
  • Obklady.
  • Teploměr.
  • Nůžky (ostré s kulatými hroty z bezpečnostních důvodů).
  • Odpuzovač hmyzu.