KOVÁŘSKÉ NÁSTROJE

 

Kovářské nástroje se dělí do dvou kategorií : nástroje používané při vlastní výrobě podkov a nástroje na úpravu kopyta a upevnění podkovy.

K těm prvním patří kovadlina, na níž se kov tvaruje, různá kladiva a kleště, razidlo na otvory pro hřebíky v podkově, drážkovací železo na rýhu podél okraje plochého povrchu podkovy a kovový průbojník používaný k úpravě otvorů pro podkováky a pro přenesení horké podkovy na kopyto.

Nástroje druhé kategorie zahrnují kladivo, štípací kleště, kopytní nože a rašpli. Podkovářské kladivo, které má krátký rozštěpený nos, se používá na zatloukání, roznýtování a vytahování podkováků.

Při výměně podkov používá kovář odsekávací nůž k odstranění roznýtovaných hlav podkováků, dříve než vlastní podkováky vytáhne.

Štípací kleště se používají pro odstraňování starých podkov a vytahování podkováků. Také se jimi otáčejí roznýtované hlavy podkováků. Na úpravu kopyt kovář potřebuje kopytní nože nebo kopytní kleště. Je to nástroj s klešťovitou hlavou, jejíž jedna část je ostrá a druhá tupá. Při odstraňování přerostlé stěny kopyta přiloží tupou část na vnější okraj a ostrou dovnitř.

Na odstraňování roztřepených kousků střelu nebo uvolněných částeček chodidla používáme kopytní nože. Podobný, ale tenčí nástroj se používá pro odřezávání kuřích ok nebo odstraňování rohoviny kolem bodných ran.

Kovářská rašple je částečně hrubá, částečně hladká (s jemným pilníkem) a má vroubkované okraje. Hrubou stranu kovář používá k odstranění přebytečné rohoviny a pro vyrovnání povrchu kopyta. Hrubou stranou se také upravují roznýtované hlavy podkováků. Pilníkovou stranou se kopyto začišťuje a tvarují se nýty. Pomocí vroubkovaného okraje se srážejí ostré hrany stěny kopyta (aby se netřepily) po zatlučení hřebíků.

 

 

  OZUBY

Ačkoliv podkova pomáhá koni lépe se udržet na travnatém povrchu, někdy se na podkovy připevňují ještě ozuby. Ty mohou být stálé nebo šroubovací (v tomto případě je podkova opatřena otvory pro jejich našroubování). Šroubovací ozuby se nejlépe hodí pro závodní koně, neboť ti potřebují různé typy ozubů podle vykonávané práce a stavu povrchu.

Existuje celá řada typů ozubů od velmi malých pro každodenní vyjížďky a jízdu po silnici ty se většinou vyrábějí z wolframového jádra a jsou velmi odolné) až po velké kulaté nebo čtvercové, vhodné pro měkký nášlap, a ostré, které pomáhají uchycení na velmi tvrdém povrchu. Existují dva hlavní názory na způsob použití ozubů : někteří lidé připevňují jen jeden cvoček na vnější stranu každé podkovy. Jiní se domnívají, že to může porušit rovnováhu kopyta, a tak upevňují po jednom cvočku na každou stranu.

 

 

 

POSTUP PŘI KOVÁNÍ

 

  • Po vytažení nebo odlomení roznýtovaných hlav podkováků kovář pomocí štípacích kleští odstraňuje starou podkovu.
  • Přerostlá rohovina se odstraní pomocí kopytních kleští, které mají jednu plochou a jednu ostrou čelist.
  • Kopytní nůž se používá k seříznutí kopyta a odstranění volných částeček chodidla.
  • Povrch kopyta se vyrovná rašplí dříve, než se upevní nová podkova.
  • Kování za tepla zajišťuje lepší upevnění podkovy než studené a nezpůsobuje koni žádnou bolest.
  • Podkováky se zatloukají do necitlivé stěny kopyta a přidržují podkovu na svém místě.